avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salar minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salar minim pe economie

Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie,
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iuliana Diaconu , Contabil 09:57, 19 Mai 2009
Salariu minim este 600 lei.
600 ron
Deocamdata nu s-a modificat, el fiind 600 lei.
oana aniela a scris:

Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie,
Multumesc


S-a modificat de la 01.01.2009 ... acesta fiind de 600 lei.

Prin Act aditional la Contractul colectiv de munca la nivel de ramura constructii pe anii 2008-2009 s-a stabilit ca, salariul minim brut de baza pe ramura constructii se fixeaza la 650 lei pe luna, incepand cu data de 1.01.2009, pentru un program de lucru de 170 ore/luna.
in functie de coeficientii minimi de ierarhizare, salariile de baza minime brute lunare ale angajatilor vor fi urmatoarele:

a) pentru muncitori:
1. necalificati = 600 lei;
2. calificati = 720 lei.

b) pentru personalul administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 720 lei;
2. postliceala = 750 lei.

c) pentru personalul de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 780 lei;
2. studii superioare de scurta durata = 900 lei.

d) pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 1.200 lei.

La care se adauga sporul de vechime.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sariul minim caniculesei caniculesei Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca s-a schimbat cumva salariul minim pe economie de la data de 1 octombrie 2009. Multumesc! (vezi toată discuția)
Salariu Vioreld Vioreld salutare. firma la care muncesc are un compartiment de constructii si amenajari, dar nu aceasta este activitatea principala (codul caen este altul, nu unul ... (vezi toată discuția)
Salarul - cfr Nicoleta Silvia Hulpus Nicoleta Silvia Hulpus Am vazut ceva salar minim de 700 lei in domeniul transporturi. Oare si CFR-ul se inscrie aici? Sau la ce se refera ... care transporturi....cunoaste cineva ... (vezi toată discuția)