Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salar minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salar minim pe economie

Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie,
Multumesc
Salariu minim este 600 lei.
600 ron
Deocamdata nu s-a modificat, el fiind 600 lei.
oana aniela a scris:

Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie,
Multumesc

S-a modificat de la 01.01.2009 ... acesta fiind de 600 lei.

Prin Act aditional la Contractul colectiv de munca la nivel de ramura constructii pe anii 2008-2009 s-a stabilit ca, salariul minim brut de baza pe ramura constructii se fixeaza la 650 lei pe luna, incepand cu data de 1.01.2009, pentru un program de lucru de 170 ore/luna.
in functie de coeficientii minimi de ierarhizare, salariile de baza minime brute lunare ale angajatilor vor fi urmatoarele:

a) pentru muncitori:
1. necalificati = 600 lei;
2. calificati = 720 lei.

b) pentru personalul administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 720 lei;
2. postliceala = 750 lei.

c) pentru personalul de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 780 lei;
2. studii superioare de scurta durata = 900 lei.

d) pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 1.200 lei.

La care se adauga sporul de vechime.