avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare auto - scoatere de la impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare auto - scoatere de la impozit

salut,

vreau sa vand masina. Am vorbit cu viitorul proprietar si imi cere sa-l mai las cateva luni sa si-o inmatriculeze...

I-am spus ca facem contract de vanzare cumparare si eu intentionez sa o scot de la plata impozit, cat de repede...iar cand si-o inmatriculeaza el, e problema lui.

e corect?! pot sa o scot de la plata impozit fara vreun act doveditor ca el a inmatriculat-o?

multumesc
Cel mai recent răspuns: CameliaBP , utilizator 15:52, 30 Ianuarie 2014
Termenul legal de finalizat procedura de achizitie bun mobil este de 30 de zile
Daca in acest termen ,cumparatorul nu a finalizat formalitatile,este necesar reluarea procedurii
Buna ziua.Daca aflati cum se poate face radierea fara acordul cumparatorului, va rog sa-mi dati si mie de stire. Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impunere auto taxe si impozite dancluj dancluj In 19.01.2015 s-a vindut un autoturism VW de catre proprietar(din jud.Prahova),masina a fost scoasa de la primarie(banuiesc ca pe baza contractului de ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto la schimbare domiciliu georgefatu georgefatu Cunosc obligativitatea reinamtricularii la schimbarea domiciliului (in alt judet); problema mea este aceea ca intentionez sa vand masina si nu stiu daca am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto Obiunekonebi Obiunekonebi am cumparat masina de la armata si nu am bagat-o la fisc . masina e cumparata in 2002 ,trebuie sa achit din urma ,sau pe ultimii 5 ani impozitul ? (vezi toată discuția)