avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna Ziua ,
Sunt nascut in 18 08 1957 pot sa ma pensonez ,mentionez ca am o vechime de
36 ani 6 luni si 10 zile + armata 1 ansi 4 luni , dintre care aprox. 25 ani conditii deosebite gr. II-a , locuiesc in Rm. Valcea beneficiez de cei 2 ani de reducere din varsta de pensionare (zona OLTCHIM a intrat la aceasta reducere) .
VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: Barbusiion , utilizator 10:48, 1 Noiembrie 2016
Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni(18/02/2017).
INTRUCAT FIRMA CARE A RECUPERAT DOCUMENTELE DE LA FABRICA DE BERE UNDE AM LUCRAT SPUNE CA NU DETINDOCUMENTE IN PRIVINTA CONDITII DEOSEBITE V-AM ADRESAT A DOUA INTREBARECIND MA POT PENSIONA ANTICIPAT PARTIAL SI CE PENALITATE VA FI , S-AU PENSIONARE ANTICIPATA FARA PENALITATE .VA MULTUMESC MULT SI IMI CER SCUZE .
O SEARA BUNA !
La intrebarea a doua raspunsul este:
Pensie anticipata partiala fara penalizare la 63 de ani.
BUNA ZIUA,
VA MULTUMESC MULT PENTRU AMABILITATE, DAR CU PENALITATE AS PUTEA SA MA PENSIONEZ MOMENTAN IN BAZA LEGI DIN IULIE/ 2016 ?
MULTUMESC MULT SI SCUZATIMA CU INSISTENTELE MELE .
VA DORESC O ZI BUNA !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare pentru pensie lumiboto lumiboto Sunt nascuta in iunie 1957. Am lucrat 18 ani si jumatate in grupa a II de munca. Am un stagiu de cotizare de 29 ani si 6 luni. Conform legii pensiilor, stagiul ... (vezi toată discuția)
Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensionare ionilie2013 ionilie2013 barbat 51 ani am lucrat 18 ani in grupa 1 intre 1982-2005 si as dori sa stiu daca se mai calculeaza varsta de pensionare prin scaderea cu 6 luni la an pentru ... (vezi toată discuția)