Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte identitate pierduta (persoana nedeplasabila)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte identitate pierduta (persoana nedeplasabila)

Buna ziua

O persoana in varsta si-a pierdut CI fara a mai fi recuperata. Fara CI nu poate ridica pensia. Nu se poate deplasa din cauza bolii ce o tine la pat pentru a face alta. Problema este ca acum locuieste la unul din copii in alt oras decat cel in care isi are domiciliul.
Exista vreo posibilitate sa isi ridice pensia in vreun fel, unul din copii sa prezinte procura notariala, politia din localitate sa emita vreun act provizoriu, etc?

Multumesc
Buna ziua,
E cam incurcata...
Nu poate face procura pentru ridicarea pensiei pentru ca nu are carte de identitate.
Nu poate obtine carte privizorie decat de la Evidenta persoanelor de la locul de domiciliu.

Daca este nedeplasabil o solutie ar putea fi solicitarea unei carti de identitate cu domiciliul la acela dintre copii la care locuieste, cu rugamintea ca un lucrator de la Evidenta sa vina sa ii faca poza acasa cu statia mobila.

Dupa aceea, avand CI, poate solicita transferul pensiei pe card - poate face procura pentru formalitati. Nu este complicat:
[ link extern ] /
Daca va hotarati sa ii transferati pensia pe card intrebati si in subforumul Pensionari si probleme juridice legate de pensii, poate acest link nu contine toate informatiile.