avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Actionar Dacia - pensionar, dator la fisc desi nu a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Actionar Dacia - pensionar, dator la fisc desi nu a primit un leu dividende in viata lui

Dupa marea teapa a privatizarilor in masa, bunica mea a devenit actionar la Dacia, actiuni care ulterior au fost "diluate" prin matrapazlacuri economice, pe care cei interesati pot sa le afle. In fine ... problema este astfel:

- bunica nu mai poate sa ia retete compensate
- nu se mai poate interna la spital fara sa mearga la urgente
- este obligata sa platesca 500 de lei datorie la fisc pentru ca este actionar la Dacia, probabil din dividente ... bani pe care nu-i pimeste de cand e soare pe cer.

Ce este de facut ?
- Exista vre-o posibilitate sa scape de datoria virtuala fara s-o plateasca ?
- Cum poate scapa de nenorocitele de actiuni cand nimeni nu vrea sa le cumpere ?

(Editat)

O zi buna.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: byrev , utilizator 15:16, 9 Octombrie 2015
pai nu are cum sa scape de datorie pt ca asa e legea.(Editat)
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2014
george-neagu, moderator
Pai care datorie ? (este doar virtuala, ea nu este una reala) ptr ca sa fii dator trebuie sa si fi primit ceva , pe cand ea nu a primit 1 LEU !
Cum poti sa devii dator cand tu nu ai beneficiat de niciun venit real :) !?

In aceasi situatie cred ca mai sunt cateva sute de mii sau mil de actionari pe la sifuri !
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2014
byrev, utilizator
In ce consta datoria la fisc, specificati va rog, ca acuma Adm.Financiara colecteaza tot felul de taxe si contributii.

De exemplu, daca e vorba de contributie la sanatate, calculata din dividende, bunica, fiind pensionara, nu trebuie sa plateasca nimic la sanatate.
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2014
dariad, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Plata contributiei asig.de sanatate asupra veniturilor din dividende mihanego mihanego am urmatoarea situatie: 1.profit aferent exercitiului financ.2007 repartizat la rezultat reportat, 2.in luna iulie 2008 asociatul unic,administrator,care nu ... (vezi toată discuția)
Plata cas la anaf cu declaratia unica forumistul forumistul Am profit de 40000 lei pe tot anul fiscal din vanzarea de actiuni pe bursa de valori. Am contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii Suma asigurata e ... (vezi toată discuția)
Contributie asistenta sanatate pentru dividente valeriurv valeriurv Un pensionar cu o pensie de cca. 2000 lei pe luna in anul 2009 si care primeste dividente trebuie sa plateasca CASS ? (vezi toată discuția)