Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Actionar Dacia - pensionar, dator la fisc desi nu a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Actionar Dacia - pensionar, dator la fisc desi nu a primit un leu dividende in viata lui

Dupa marea teapa a privatizarilor in masa, bunica mea a devenit actionar la Dacia, actiuni care ulterior au fost "diluate" prin matrapazlacuri economice, pe care cei interesati pot sa le afle. In fine ... problema este astfel:

- bunica nu mai poate sa ia retete compensate
- nu se mai poate interna la spital fara sa mearga la urgente
- este obligata sa platesca 500 de lei datorie la fisc pentru ca este actionar la Dacia, probabil din dividente ... bani pe care nu-i pimeste de cand e soare pe cer.

Ce este de facut ?
- Exista vre-o posibilitate sa scape de datoria virtuala fara s-o plateasca ?
- Cum poate scapa de nenorocitele de actiuni cand nimeni nu vrea sa le cumpere ?

(Editat)

O zi buna.
george-neagu, moderator
pai nu are cum sa scape de datorie pt ca asa e legea.(Editat)
george-neagu, moderator
Pai care datorie ? (este doar virtuala, ea nu este una reala) ptr ca sa fii dator trebuie sa si fi primit ceva , pe cand ea nu a primit 1 LEU !
Cum poti sa devii dator cand tu nu ai beneficiat de niciun venit real :) !?

In aceasi situatie cred ca mai sunt cateva sute de mii sau mil de actionari pe la sifuri !
byrev, utilizator
In ce consta datoria la fisc, specificati va rog, ca acuma Adm.Financiara colecteaza tot felul de taxe si contributii.

De exemplu, daca e vorba de contributie la sanatate, calculata din dividende, bunica, fiind pensionara, nu trebuie sa plateasca nimic la sanatate.
dariad, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~