Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS la ANAF cu Declaratia Unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS la ANAF cu Declaratia Unica

Am profit de 40000 lei pe tot anul fiscal din vanzarea de actiuni pe bursa de valori.
Am contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii Suma asigurata e 5200 lei. Platesc lunar cash la Casa de pensii.
Intrebare :
La declararea profitului la ANAF, statul imi mai ia si cota de CAS pe cei 40000 lei profit pe anul fiscal ?
Eu platesc mai mult prin contractul de asigurare pe care il am, dar n-am unde sa-l trec in Declaratia Unica.
Sunt persoana fara contract de munca.
forumistul, utilizator
La venitul din investitii, acolo unde se incadreaza si castigul din tranzactiile la Bursa de valori Bucuresti dar si venitul din dividende, nu se plateste cas ci doar cass fata de plafonul de 22800 lei si impozitul pe venit.
Nu are importata ca mai aveti in acelasi timp si un contract de munca valabil.
george-neagu, moderator
La dividende eu stiam ca nu se plateste impozit pe profit, pentru ca se retine la sursa ( la intreprindere . Intreprinderea are Profit brut, pe care plateste impozit si profitul net rezultat se repartizeaza actionarilor. Sa mai platesc si la ANAF profit pe banii pe care mi ia dat intreprinderea ( dim Profitul Net )ar insemna dubla impunere.

la CAS : sunteti sigur ca ANAF nu ia profitul brut scris de mine si-mi ia si bani pentru CAS ?
La CASS : eu nu am nevoie de servicii medicale si-mi exprim aceasta optiune. Stiu ca legea e cum spuneti cu CASS, dar nici nu intentionez sa ma asigur cu card la Casa de Sanatate.

Cel mai tare ma intereseaza cu CAS si impozitul pe venit
Multumesc
Da, nu platiti dumneavoastra impozitul pe venit la venitul din dividende ci firma unde aveti actiuni (in numele dumneavoastra) si care va da banii cuveniti. Prin declaratia unica platiti, daca e cazul, doar cass.
george-neagu, moderator