avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS la ANAF cu Declaratia Unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS la ANAF cu Declaratia Unica

Am profit de 40000 lei pe tot anul fiscal din vanzarea de actiuni pe bursa de valori.
Am contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii Suma asigurata e 5200 lei. Platesc lunar cash la Casa de pensii.
Intrebare :
La declararea profitului la ANAF, statul imi mai ia si cota de CAS pe cei 40000 lei profit pe anul fiscal ?
Eu platesc mai mult prin contractul de asigurare pe care il am, dar n-am unde sa-l trec in Declaratia Unica.
Sunt persoana fara contract de munca.
Ultima modificare: Marți, 24 Iulie 2018
forumistul, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:32, 29 Iulie 2018
La venitul din investitii, acolo unde se incadreaza si castigul din tranzactiile la Bursa de valori Bucuresti dar si venitul din dividende, nu se plateste cas ci doar cass fata de plafonul de 22800 lei si impozitul pe venit.
Nu are importata ca mai aveti in acelasi timp si un contract de munca valabil.
Ultima modificare: Marți, 24 Iulie 2018
george-neagu, moderator
La dividende eu stiam ca nu se plateste impozit pe profit, pentru ca se retine la sursa ( la intreprindere . Intreprinderea are Profit brut, pe care plateste impozit si profitul net rezultat se repartizeaza actionarilor. Sa mai platesc si la ANAF profit pe banii pe care mi ia dat intreprinderea ( dim Profitul Net )ar insemna dubla impunere.

la CAS : sunteti sigur ca ANAF nu ia profitul brut scris de mine si-mi ia si bani pentru CAS ?
La CASS : eu nu am nevoie de servicii medicale si-mi exprim aceasta optiune. Stiu ca legea e cum spuneti cu CASS, dar nici nu intentionez sa ma asigur cu card la Casa de Sanatate.

Cel mai tare ma intereseaza cu CAS si impozitul pe venit
Multumesc
Da, nu platiti dumneavoastra impozitul pe venit la venitul din dividende ci firma unde aveti actiuni (in numele dumneavoastra) si care va da banii cuveniti. Prin declaratia unica platiti, daca e cazul, doar cass.
Ultima modificare: Duminică, 29 Iulie 2018
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare dividende bursa gcazaciuc gcazaciuc Buna ziua, Sunt incepator in domeniul investiilor pe bursa si nu am gasit un raspuns la urmatoare intrebare: Am investit anul trecut o suma de bani in ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa sau srl paunicasilviu paunicasilviu Buna ziua, Doresc sa infintez un PFA unde o sa am un angajat. Persoana respectiva lucreaza si are deja contributiile platite, la fel si eu.. Mai trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)