Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este salariul de baza minim brut in sistemul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este salariul de baza minim brut in sistemul bugetar?

As dori sa ma consult si cu alti juristi in urmatoarea problema:
Trebuie sa vizez de legalitate dispozitiile de stabilire salariu pentru personalul contractual din cadrul unei institutii bugetare si nu sunt lamurita cum se stabileste salariul pentru anumite persoane care au salarii mici.
Conform H G 871/2013 incepand cu 1 ian 2014 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar.
Avem urmatoarea situatie:
1. infirmiera angajata in august 2013 cu salariul de incadrare 621 lei la care s-a adaugat si inclus 15% spor vechime in munca (gradatia 3) = 714 lei (salar de baza "brut"). Pentru ca acest salariu de baza era sub nivelul salariului de baza minim brut de 800 lei (stabilit de HG.23/2013 incepand cu luna iulie 2013) a fost adus la acest nivel de 800.
La salariul de 621 lei s-a calculat sporul de 50% conditii deosebit de periculoase in cuantum de 310 lei. Astfel ca: 800 lei + 310 = 1110 lei venitul brut.

2.infirmiera angajata in ianuarie 2014 porneste cu salariul de incadrare 621 lei la care s-a adaugat si inclus 15% spor vechime in munca (gradatia 3) = 714 lei (salar de baza "brut"). Pentru ca acest salariu de baza de 714 lei era sub nivelul salariului de baza minim brut de 850 lei (stabilit de HG.871/2014 incepand cu luna ianuarie 2014) a fost adus la acest nivel de 850 lei.
La salariul de 621 lei s-a calculat sporul de 50% conditii deosebit de periculoase si a rezultat venitul brut.
Astfel ca: 850+310=1160 venit brut supus impozitarii.
Problema consta in faptul ca o persoana deja angajata de 4-5 luni in anul 2013 ajunge sa aiba un salariu mai mic decat o persoana care este angajata de 1 ian. 2014. desi sunt sunt angajate pe aceeasi functie de ingrijitor, cu aceeasi vechime in munca de 15%., diferenta o face salariul de baza minim brut pe economie.
Pentru prima angajata salariul de baza minim brut este 800 lei iar la a doua angajata de la 1 ian.2014 este de 850 lei.
Cum sa procedez ca sa nu prejudiciez pe nimeni? Sunt multe cazuri de acest fel si nimeni nu ma lamureste, dimpotriva mi se cer solutii iar eu nu sunt specializata pe salarizare.
Salariul de incadrare trebuie sa fie de 850 lei de la 01.01.2014. La caest salaru se vor calcula sporurile.

Conform art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Salariul de baza nu trebuie sa fie sub valoarea salariului minim brut pe tara.

Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.