Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este salariul de baza minim brut pe tara ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este salariul de baza minim brut pe tara ?

- in speta, la institutia publica la care ma refer,
salariul brut cuprinde:
salariul de baza, care include sporul de vechime, +
sporul de conditii vatamatoare ( care se adauga, in afara salariului de baza).

- angajatul are:
- salar de baza = salar de incadrare /salar tarifar + spor de vechime = 812 lei
- salar brut = salar de baza + spor de conditii vatamatoare =
= 812 lei + 90 lei = 902 lei.

- s-a spus ca:
cf. HG 871/2013 - Începând cu data de 1 iulie 2014,
salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 900 lei .

- pe site-ul Ministerului Muncii,
Soluții posibile la întrebările formulate în legătură cu aplicarea Legii – cadru 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice,
se spune ca:
In anul 2010, majorarea salariilor se face cf. prevederilor Art.7 din OUG nr.1 /2010, numai pt. cele care au un nivel mai mic de 705 lei /luna si numai daca in mod cumulat cu sporurile si indemnizatiile acordate nu este depasita aceasta valoare.

- in schimb, pe site-ul Legestart
se spune ca:
cf. art. 2 din HG 871/2013: Pentru personalul din sectorul bugetar,
nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior
nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată,
prevăzut la art. 1.
si ca:
sporul de vechime este inclus în salariul de bază, dar nu se include,
ci se adaugă la salariul de încadrare, care nu poate să fie mai mic de 850 de lei.
( in cazul de fata ar fi vorba de 900 lei ).

- INTREBARE:
- odata ce de la 1 iulie 2014
salariul de baza minim brut pe tara trebuie sa fie de 900 lei,
- in cazul de fata, care este acel salariu de baza minim brut pe tara ?
812 lei ? sau 902 lei ?
- se acorda sa nu se acorda 900 lei = salar de baza ?
sau se ia in calcul faptul ca
acel salariul de baza minim brut pe tara este de fapt = salar brut =
= salar de baza + spor de conditii vatamatoare = 812 lei + 90 lei = 902 lei ?

Buna ziua,
Incepand cu data de 01.07.2014, salariul minim brut pe tara este de 900 lei la care se poat adauga orice alte sporuri.
Acest salariu nu contine niciun fel de sporuri.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
- sa inteleg faptul ca acest salariul de baza minim brut pe tara trebuie sa fie de 900 lei =
= salariul tarifar /pe ora ,
fara niciun fel de spor ?
Da, acesta este sensul.
Va multumesc foarte mult pt. ajutor.
O zi minunata sa aveti !