Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel - ordonanþã preºedinþialã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel - ordonanþã preºedinþialã

Împotriva unei hotărâri judecătoreşti prin care s-a respins o cerere de ordonanţă preşedinţială (obligaţia de a nu face) se poate face apel ?
Art. 999 NCPC - Calea de atac in procedura ordonantei presedintiale

(1) Dacă prin legi speciale nu se prevede altfel, ordonanţa este supusă numai apelului în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă s-a dat cu citarea părţilor, şi de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.
(2) Instanţa de apel poate suspenda executarea până la judecarea apelului, dar numai cu plata unei cauţiuni al cărei cuantum se va stabili de către aceasta.
(3) Apelul se judecă de urgenţă şi cu precădere, cu citarea părţilor. Dispoziţiile art. 998 alin. (4) sunt aplicabile.
(4) Împotriva executării ordonanţei preşedinţiale se poate face contestaţie la executare.