Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Eliberare copie fisa medic familie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Eliberare copie fisa medic familie

Buna ziua,

Am solicitat medicului de familie a fiului meu minor o copie dupa fisa lui medicala (avem asigurare privata de sanatate si asteptam acordul de efectuare a unei interventii intr-un spital privat) si a refuzat pe motiv ca e confidentiala.

Imi puteti spune temeiul legal al acestei afirmatii?
O va elibera direct asiguratorului daca acesta o solicita in scris.

Multumesc,
Un raspuns puteti gasi aici:
ANEXA 2
LEGEA DREPTURILOR PACIENTULUI (legea nr. 46 din 21.01.2003, MO Partea I
nr. 51 din 29/01/2003). Capitolul IV. Dreptul la confidentialitatea (s.n.) informatiilor si
viata privata a pacientului.
Extras:
Art. 21 Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor,
diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa
decesul acestuia.
Art. 22 Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai în cazul în care
pacientul îsi da consimtamântul explicit sau daca legea o cere în mod expres.
Art. 23 În cazul în care informatiile sunt necesare altor furnizori de servicii medicale
acreditati, implicati în tratamentul pacientului, acordarea consimtamântului nu mai este
obligatorie.
nucu$, utilizator
Intrebarea mea este daca nici macar fisa mea personala sau a fiului meu nu imi poate fi data personal? Datele mele si ale fiului meu sunt confidentiale fata de mine?

multumesc,