avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Eliberare copie fisa medic familie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Eliberare copie fisa medic familie

Buna ziua,

Am solicitat medicului de familie a fiului meu minor o copie dupa fisa lui medicala (avem asigurare privata de sanatate si asteptam acordul de efectuare a unei interventii intr-un spital privat) si a refuzat pe motiv ca e confidentiala.

Imi puteti spune temeiul legal al acestei afirmatii?
O va elibera direct asiguratorului daca acesta o solicita in scris.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters68307 , utilizator 14:47, 30 Ianuarie 2014
Un raspuns puteti gasi aici:
ANEXA 2
LEGEA DREPTURILOR PACIENTULUI (legea nr. 46 din 21.01.2003, MO Partea I
nr. 51 din 29/01/2003). Capitolul IV. Dreptul la confidentialitatea (s.n.) informatiilor si
viata privata a pacientului.
Extras:
Art. 21 Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor,
diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa
decesul acestuia.
Art. 22 Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai în cazul în care
pacientul îsi da consimtamântul explicit sau daca legea o cere în mod expres.
Art. 23 În cazul în care informatiile sunt necesare altor furnizori de servicii medicale
acreditati, implicati în tratamentul pacientului, acordarea consimtamântului nu mai este
obligatorie.
Ultima modificare: Joi, 30 Ianuarie 2014
nucu$, utilizator
Intrebarea mea este daca nici macar fisa mea personala sau a fiului meu nu imi poate fi data personal? Datele mele si ale fiului meu sunt confidentiale fata de mine?

multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confidentialitate anonim_71 anonim_71 Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma? (vezi toată discuția)
Dosar medical - legea pacientului. marysimo marysimo Doresc să obțin o copie a întregului dosar medical al copiilor mei minori de la un spital la care am fost internați. Pe adresă la ce lege să fac referire ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor ... Nicoleta Daniela Vlasiu Nicoleta Daniela Vlasiu Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor medicale personale ale defunctului(dosarul medical)? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)