avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor ...

Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor medicale personale ale defunctului(dosarul medical)? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 15:32, 2 August 2021
Buna ziua,

Potrivit art. 21 din Legea 46/2003 privind drepturile pacientului, „toate informațiile privind starea pacientului, rezultatele investigațiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidențiale chiar și după decesul acestuia.”

O persoană poate avea acces la dosarul medical în situația în care există consimțământul pacientului în acest sens, exprimat cu ocazia internării, în foaia de observație.

Totuși, dacă doriți să dați în judecată instituția medicală, puteți solicita ca acestea să transmită documentele medicale direct la instanță (se vor conforma, după ce instanța vă va admite această solicitare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confidentialitate anonim_71 anonim_71 Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma? (vezi toată discuția)
Dreptul de a avea foaia de observatie a unui pacient decedat roxaP roxaP Mi se pare absurd articolul 21 din legea 46/2003 care spune ca: [i]Art. 21 Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, ... (vezi toată discuția)
Eliberare copie fisa medic familie ContSters68307 ContSters68307 Buna ziua, Am solicitat medicului de familie a fiului meu minor o copie dupa fisa lui medicala (avem asigurare privata de sanatate si asteptam acordul de ... (vezi toată discuția)