Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor ...

Buna ziua, mostenitorii au dreptul sa intre in posesia datelor medicale personale ale defunctului(dosarul medical)? Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Potrivit art. 21 din Legea 46/2003 privind drepturile pacientului, „toate informațiile privind starea pacientului, rezultatele investigațiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidențiale chiar și după decesul acestuia.”

O persoană poate avea acces la dosarul medical în situația în care există consimțământul pacientului în acest sens, exprimat cu ocazia internării, în foaia de observație.

Totuși, dacă doriți să dați în judecată instituția medicală, puteți solicita ca acestea să transmită documentele medicale direct la instanță (se vor conforma, după ce instanța vă va admite această solicitare).