Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare conf. legii 380/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare conf. legii 380/2013

Buna ziua,
Sotul meu implineste anul acesta 61 ani si 34 ani vechime si conf. legii 263 iese la pensie la 65 ani (2019).
Avand 7 ani vechime grupa I se poate pensiona anul acesta? (conf. legii 380/2013)

Va multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Pt. a beneficia de reducere sotul dvs trebuie sa aiba stgiu complet de cotizare - 35 ani - fara stagiu asimilat ( armata, facultate).
Depinde ce reprezinta cei 34 ani vechime, daca in aceasta vechime este adaugata si vechimea suplimentara care se da pt. gr. I, adica 3 ani si 6 luni (pt. cei 7 ani), daca da atunci nu poate iesi la pensie pt ca nu are stagiu complet. (ii lipseste 1 an).
Daca cei 34 ani sunt efectiv lucrati i se adauga un stagiu suplimentar de 3 ani si 6 luni si poate iesi la pensie de limita de varsta la 61 ani si 6 luni.
Armata si facultatea sunt stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare efectiv. Perioada suplimentara de 3 ani si 6 luni corespunzatoare celor 7 ani de grupa I, se adauga deasemenea la stagiul de cotizare efectiv.
Stagiul de cotizare = stagiu efectiv + stagii asimilate + perioada suplimentara.
Varsta de pensionare = 65 - 3 ani 6 luni, in conditiile unui stagiu de cotizare de minim 35 ani.
Sper ca am fost explicit.
Armata si facultatea nu constituie stagii de cotizare asimilate, in cazul pensionarii anticipate.