avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare conf. legii 380/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare conf. legii 380/2013

Buna ziua,
Sotul meu implineste anul acesta 61 ani si 34 ani vechime si conf. legii 263 iese la pensie la 65 ani (2019).
Avand 7 ani vechime grupa I se poate pensiona anul acesta? (conf. legii 380/2013)

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: boarcornel , utilizator 15:42, 15 Februarie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Pt. a beneficia de reducere sotul dvs trebuie sa aiba stgiu complet de cotizare - 35 ani - fara stagiu asimilat ( armata, facultate).
Depinde ce reprezinta cei 34 ani vechime, daca in aceasta vechime este adaugata si vechimea suplimentara care se da pt. gr. I, adica 3 ani si 6 luni (pt. cei 7 ani), daca da atunci nu poate iesi la pensie pt ca nu are stagiu complet. (ii lipseste 1 an).
Daca cei 34 ani sunt efectiv lucrati i se adauga un stagiu suplimentar de 3 ani si 6 luni si poate iesi la pensie de limita de varsta la 61 ani si 6 luni.
Armata si facultatea sunt stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare efectiv. Perioada suplimentara de 3 ani si 6 luni corespunzatoare celor 7 ani de grupa I, se adauga deasemenea la stagiul de cotizare efectiv.
Stagiul de cotizare = stagiu efectiv + stagii asimilate + perioada suplimentara.
Varsta de pensionare = 65 - 3 ani 6 luni, in conditiile unui stagiu de cotizare de minim 35 ani.
Sper ca am fost explicit.
Armata si facultatea nu constituie stagii de cotizare asimilate, in cazul pensionarii anticipate.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)
Discutii juridice pensionare si probleme juridice legate de pensionare ambulant ambulant buna seara va rog sa-mi dati un raspuns. sunt nascut in noiem 1953 am vechime 36 ani din care grupa 18 ani si 9 luni am studii superioare. daca ies la pensie ... (vezi toată discuția)