Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbarea permisului și a actelor unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbarea permisului și a actelor unei mașini dupã divorț și revenirea la numele anterior

Este obligatorie schimbarea permisului și a actelor unei mașini după divorț și revenirea la numele anterior ? Există un termen în care trebuie schimbate actele ?
Art.11. -
(10) Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Art.24. -
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României.
Mulțumesc ! În cazul în care proprietarul ( proprietara) nu a solicitat schimbarea în termenul stabilit de lege,care sunt sancțiunile ?
Fritzconstantin, utilizator
Art.100. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

4. neîndeplinirea obligaţiei de a solicita autorităţii competente, în termenul prevăzut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei şi conţinutului celor în vigoare;

clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;

1 pct = 85 lei