Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Prelungire contract - inainte de expirare contract ? ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Prelungire contract - inainte de expirare contract ? sau se poate si dupa implinirea termenului de executare ?

Se poate prelungi un contract de distribuire reviste ( achizitie directa )
printr-un act aditional:
- inainte de expirare contract ? sau
- se poate si dupa implinirea termenului de executare ?

Odata ce in contract nu este nici o clauza ca acel contract se poate prelungi,
se poate face acest lucru ?

Este valid si nu este contrar legii prelungirea unui contract printr-un act aditional,
dupa implinirea termenului de executare ?
Se poate prelungi inainte de expirare; dupa se poate incheia un contract cu aceleasi clauze si alta perioada de valabilitate.
Prelungirea unui contract, prin act aditional se poate face inainte de expirarea termenului, cel mai tarziu pana in ultima zi a contractului initial; este ilegal ca, dupa ce contractul a incetat sa fie facuta prelungirea (retroactiva) acestuia!
Prelungirea oricarui contract se poate face printr-un act aditional, chiar daca o astfel de clauza nu exista in contract, fiind "legea" partilor si fiind considerata o "clauza" uzuala si subinteleasa!
in ce articol de lege se impune acest lucru ?
Nu se poate incheia aditional la ceva ce nu mai exista (a expirat).
prestatorul a executat contractul abia la inceputul lunii ianuarie 2014,
unitatea a primit factura tot in ian. 2014,
iar contabila a spus ca nu poate plati daca nu se face Act aditional la contract /2013,
al carui executare era pana la 31.12.2013.

Cum trebuie procedat ?
In ce conditii se poate face plata ?