avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe card
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe card

Mama mea fiind bolnava am adus-o la noi in judetul Hunedoara , din judetul Caras-Severin, pentru o perioada de citeva luni.
Dorind sa poata ridica pensia de oriunde din tara ,a hotarat ca doreste sa isi faca
card de pensie.
A fost la banca si-a deschis cont de card si de acolo i s-au dat niste documente pe care sa le trimita la Casa de pensii din Caras-Severin.
A luat legatura cu cei de acolo si i-au spus ca acest lucru nu este posibil, adica sa primeasca documentele de la o banca din Hunedoara si ca ei nu pot primi documente pentru transferul pensiei pe card doar de la o banca din Caras-Severin. Ce putem face?

Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 14:24, 31 Ianuarie 2014
Ori ii faceti card in Caras, ori ii faceti mutatie la dvs si mutati dosarul de pensie in Hunedoara.
Deschideti-i cont la o banca din CarasSeverin, casele de Pensii au conventii cu bancile, la nivel local.

Sigur acea banca are sucursala si bancomate si in Hunedoara deci nu veti avea nicio problema sa ridica pensia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionar vreau sa stau la rude in alta localitate mai mult de ... Cc65 Cc65 Pensionar vreau sa stau la rude in alta localitatemai mult de 6luni cum pot transfera pensia ? (vezi toată discuția)
Cum pot sa mut adresa de primire a pensiei mamei mele, nu se ... contbancar contbancar Cum pot sa mut adresa de primire a pensiei mamei mele, nu se poate deplasa si vreau sa o iau la mine, in alt judet? (vezi toată discuția)
Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)