Forum Discuţii juridice Traduceri Contract Casa de Pensii Traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Contract Casa de Pensii Traducator autorizat

Buna ziua,

Sunt traducator autorizat si, incepand cu 1 ianuarie, nu mai am venituri salariale. As vrea sa stiu daca este necesara incheierea unui contract cu Casa de Pensii pentru a-mi merge vechimea in munca sau este de ajuns sa depun Declaratia 600 la ANAF.

Multumesc.
Din punctul meu de vedere este suficienta declaratia insa, pentru o informatie concreta, intrebati si la Casa de pensii si la ANAF. Retineti ca nu este necesara incheierea contractului/depunerea declaratiei daca estimati si realizati max. 9000/an (nu stiu acum plafonul exact).

Declararea veniturilor care reprezinta baza lunara de calcul a contributiilor de asigurari sociale (pensii) se realizeaza prin depunerea la organul fiscal de domiciliu a unei Declaratii privind venitul asigurat la sistemul public de pensii (formularul 600, introdus prin Ordinul ANAF nr. 874/2012).
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Cine nu datoreaza contributii la pensii

Potrivit reglementarilor legale, exista si cateva categorii de PFA care nu datoreaza contributia la pensii, si anume:

Contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (35% x 2298 = 804 lei)
Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtinerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
Persoanele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.
Persoanele care nu sunt integrate in sistemul public de pensii, ele achitand contributii catre sisteme profesionale proprii de pensii - cum ar fi avocatii sau personalul clerical.
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]
L.C.

Laura Ciobeica, moderator