Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dak creditorul e persoana fizica pot introduce somatie ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dak creditorul e persoana fizica pot introduce somatie plata prin og 5/2001

am contract de inchiriere cu o societate comerciala. aceasta nu a platit chiria. pot introduce somatie plata?
multumesc
da
Da, puteti. Nu puteti face actiune pentru obtinerea unei ordonante de plata in temeiul OUG 119/2007, dar o actiune intemeiata pe OG 5/2001 puteti face . Succes!
Art. 1. - (1) Procedura somaţiei de plată se desfăşoară, la cererea creditorului, în scopul realizării de bunăvoie sau prin executare silită a creanţelor certe, lichide şi exigibile ce reprezintă obligaţii de plată a unor sume de bani, asumate prin contract constatat printr-un înscris ori determinate potrivit unui statut, regulament sau altui înscris, însuşit de părţi prin semnătură ori în alt mod admis de lege şi care atestă drepturi şi obligaţii privind executarea anumitor servicii, lucrări sau orice alte prestaţii. Deci se poate si la persoane fizice.
Trebuie doar sa demonstrati ca creanta este cuprinsa intr-un inscris , acceptat de catre debitor prin semnatura si este certa , lichida si exigibila.Adica exista, cuantumul ei este determinat si este scadenta.