Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cu suspendare sau cu executare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cu suspendare sau cu executare?

buna ziua
am primit si eu urmatoarea condamnare si nu stiu daca e cu executare sau suspendare ...

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul BAP pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune, prevăzută de art. 215 alin. (1) alin. (3) Cod penal, cu aplicarea art. 320>1 alin. (7) Cod procedură penală, la pedeapsa de 8 luni închisoare. Constată că fapta dedusă judecăţii a fost comisă în stare de concurs real prevăzut de art. 33 alin. (1) lit. a) Cod penal cu fapta pentru care inculpatului i-a fost aplicată pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare condiţionată a executării pedepsei prin D.p. nr. 527/30.05.2013 a Curţii de Apel Braşov. În baza art. 85 alin. (1) Cod penal, anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei dispusă prin D.p. nr. 527/30.05.2013 a Curţii de Apel Braşov, aplicându-se dispoziţiile referitoare la concursul de infracţiuni. În temeiul art. 36 alin. (2) Cod penal raportat la art. 34 alin. (1) lit. b) Cod penal contopeşte pedeapsa de 1 an închisoare, aplicată prin D.p. nr. 527/30.05.2013 a Curţii de Apel Braşov, cu pedeapsa de 8 luni închisoare stabilită pentru fapta dedusă judecăţii în pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare la care adaugă un spor de 2 luni, inculpatului aplicându-i-se pedeapsa finală de 1 an şi 2 luni închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 raportat la art. 64 lit. a) teza a II-a şi lit. b) Cod Penal. În temeiul art. 85 alin. (3) Cod penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii aplicată inculpatului şi, implicit a pedepselor accesorii, potrivit art. 71 alin. (5) Cod penal, sens în care stabileşte un termen de încercare de 3 ani şi 2 luni, termen ce se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a pronunţat anterior suspendarea condiţionată a executării pedepsei, respectiv, de la data de 30.05.2013. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal, în sensul că dacă săvârşeşte o nouă infracţiune în termenul de încercare (30.05.2013 – 30.07.2016), se va revoca suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1 an şi 2 luni închisoare, executându-se în întregime pedeapsa, ce nu se va contopi cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 84 Cod penal, în sensul că dacă nu îndeplineşte obligaţiile civile până la expirarea termenului de încercare (30.07.2016), se va revoca suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1 an şi 2 luni închisoare, executându-se în întregime pedeapsa. În temeiul prevederilor art. 14 şi art. 346 Cod procedură penală, precum şi cele ale art. 998-999 din vechiul Cod civil (în vigoare în septembrie 2011), admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă TLM şi pe cale de consecinţă obligă pe inculpat să plătească părţii civile suma de 30 de lei cu titlul de diferenţă de daune materiale pentru repararea prejudiciului cauzat, fiind achitată de inculpat doar suma de 900 lei, deşi constituirea de parte civilă a fost de 930 lei (a se vedea declaraţia părţii civile de la filele 11-12 d.u.p.). În baza art. 189 Cod procedură penală, suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului desemnat din oficiu, se include în cheltuielile judiciare avansate de stat şi se suportă din fondurile speciale alocate de Tribunalul Braşov. În baza art. 191 alin. (1) Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 660 lei, reprezentând cheltuieli judiciare în favoarea statului, în această sumă fiind inclus şi onorariul apărătorului desemnat din oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpat şi de la comunicare pentru partea civilă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 30.01.2014.
Cu suspendare.
multumesc !
ai noroc ca pedeapsa rezultata in urma contopirii nu este mai mare de 2 ani pentru ca altfel ai fi executat pedeapsa cu executare