Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sesizare primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sesizare primarie

Am depus o sesizare la primarie cu privire la inlocuirea gardului despartitor intre proprietati din materialul plasa de sarma in tabla zincata.
Aceasta produce pe timpul verii o serie de neplaceri cum ar fi incalzirea, efectul de oglinda si ofilirea tuturor plantelor aflate in vecinatate.
Distanta intre case este de circa 6 m si este insuportabil de cald.
Acest gard are si fundatie de beton.
Reprezentantii primariei sustin sa ma adresez justitiei, in timp ce vecinul imi spune ca el cunoaste toata lumea la primarie, politie si ca fiind in PSD ca si primarita, nu pot face nimic pentru ca este intangibil.
Este corect cum reactioneaza primaria?
Reclamati-l ca a modificat / consturit gardul fara autorizatie. Exista un serviciu specializat (cred ca se numeste Disciplina in constructii).

Pana va raspund ei si fac ordine vopsiti gardul pe partea dumneavoastra cu negru sau o alta nuanta inchisa si se va incalzi gardul, nu casa dumneavoastra.
Daca zice ceva sa isi ia gardul de acolo.
Carturarul a scris:

Reclamati-l ca a modificat / consturit gardul fara autorizatie.

Pentru a motiv plangerea,este necesar ca petentul sa faca dovada inexistentei autorizatiei
Pe de alta parte norma in vigoare prevede obligativitatea imprejmuirii proprietatii
Daca vecinul a imprejmuit proprietatea sa,si dv aveti dreptul sa va delimitati proprietatea inclusiv prin materiale care sa contracareze neajunsurile pe care le-ati mentionat