Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator

cum trebuie sa procedez pentru a renunta la calitatea de administrator?
mentionez ca detin 1% din actiuni, iar proprietarul firmei este cetatean strain si nu il mai pot contacta.
ce variante de rezolvare ar exista?
p.s.
firma nu are datorii sau alte obligatii.
multumesc anticipat
in calitate de administrator puteti convoca adunarea generala, in convocare mentionati si ordinea de zi, respectiv "renuntarea la mandat a administratorului si numirea unui nou administrator"
convocarea se publica in Monitorul oficial partea IV, termenul nu trebuie sa fie mai mic de 15 zile de la publicare
o data astfel facuta publicitatea cred ca ulterior, avand in vedere ca AGA nu se intruneste puteti face demersurile necesare la ORC judecatorul delgat putand decide in legatura cu cererea dumneavoastra
va multumesc pentru raspunsul dvs.
pe langa faptul ca doresc sa renunt la calitatea de administrator, vreau sa renunt si la procentul de 1% din actiuni.
cum pot realiza acest lucru tinand cont ca detinatorul celor 99% din actiuni nu mai poate fi gasit.