avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator

cum trebuie sa procedez pentru a renunta la calitatea de administrator?
mentionez ca detin 1% din actiuni, iar proprietarul firmei este cetatean strain si nu il mai pot contacta.
ce variante de rezolvare ar exista?
p.s.
firma nu are datorii sau alte obligatii.
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: patty04 , utilizator 22:39, 15 Aprilie 2009
in calitate de administrator puteti convoca adunarea generala, in convocare mentionati si ordinea de zi, respectiv "renuntarea la mandat a administratorului si numirea unui nou administrator"
convocarea se publica in Monitorul oficial partea IV, termenul nu trebuie sa fie mai mic de 15 zile de la publicare
o data astfel facuta publicitatea cred ca ulterior, avand in vedere ca AGA nu se intruneste puteti face demersurile necesare la ORC judecatorul delgat putand decide in legatura cu cererea dumneavoastra
va multumesc pentru raspunsul dvs.
pe langa faptul ca doresc sa renunt la calitatea de administrator, vreau sa renunt si la procentul de 1% din actiuni.
cum pot realiza acest lucru tinand cont ca detinatorul celor 99% din actiuni nu mai poate fi gasit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie administrator alfamar grup srl alfamar grup srl AM O SOCIETATE DIN ANUL 2000 IN CARE SUNTEM 2 ASOCIATI. EU AM 40% DIN PARTI SI SUNT SI ADMINISTRATOR. ASOCIATUL MEU NU MAI VREA SA AVEM ACTIVITATE PE ACEASTA ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator srl Catalin1313 Catalin1313 Cum poate un administrator de SRL sa renunte la functie in cazul in care nu mai doreste sa aiba aceasta functie si asociatii refuza sa-l schimbe? Va ... (vezi toată discuția)
Societate fara administrator? mona75 mona75 Va rog sa ma lamuriti daca este posibil in urmatoarea problema Suntem mai multi asociati la un SRL . Asociatul X vinde partile sociale celorlanti asociati , ... (vezi toată discuția)