avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Nascut 29.031956,vechime=33ani 7luni[din care 1an si 4luni-armata]. Am lucrat in grupa I -a=10ani+7luni si in grupa a II-a= 7ani+4luni. Restul anilor de munca si armata sunt fara grupa in cartea de munca. Am terminat facultaea la zi =5ani.Cand pot iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:58, 3 Februarie 2014
1. Pentru un barbat nascut in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de stagiu militar si cea de frecventare a cursurilor universitare sunt perioade asimilate stagiului d cotizare la pensie si se iau in calcul numai pentru pensia pentru limita de varsta.

3. Pentru anii lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 1 luna;

4. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 2 luni.

5. Asadar:
- varsta redusa de pensionare este de 65 - 5 - 1 = 59 de ani;
- stagiul de cotizare este de 32/3 + 5/1 + 1/2 = 39 de ani si 6 luni.

6. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in martie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Iunian Iunian Nascut 1952 9 ani grupa 1 9 ani grupa 2 noua ani fara grupa = 27 Facultate 5 ani Armata 9 luni Cind se iese la pensie ? (vezi toată discuția)
Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)
Data ieºirii la pensie cioarec carmen cioarec carmen Bărbat născut la 07.09.1958, am peste 40 ani vechime în muncă din care 10 ani şi 4 luni grupa I de muncă şi 6 ani şi 4 luni grupa II de muncă. (vezi toată discuția)