Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Nascut 29.031956,vechime=33ani 7luni[din care 1an si 4luni-armata]. Am lucrat in grupa I -a=10ani+7luni si in grupa a II-a= 7ani+4luni. Restul anilor de munca si armata sunt fara grupa in cartea de munca. Am terminat facultaea la zi =5ani.Cand pot iesi la pensie?
1. Pentru un barbat nascut in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de stagiu militar si cea de frecventare a cursurilor universitare sunt perioade asimilate stagiului d cotizare la pensie si se iau in calcul numai pentru pensia pentru limita de varsta.

3. Pentru anii lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 1 luna;

4. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 2 luni.

5. Asadar:
- varsta redusa de pensionare este de 65 - 5 - 1 = 59 de ani;
- stagiul de cotizare este de 32/3 + 5/1 + 1/2 = 39 de ani si 6 luni.

6. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in martie 2015.