Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Incarcare/descarcare camion
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Incarcare/descarcare camion

Buna ziua,

Am o intrebare:
Stivuitoristul incarca marfa pe paleti in camion. El a fost prins ca se suie pe oblonul lateral a camionului pentru a aranja marfa. El are voie sa urce pe platforma camionului pentru a aranja marfa?
Exista o lege, hotarare, ordin care sa reglementeze acest lucru. In normele SSM 23 - norme pentru transporturi rutiere nu spune clar daca stivuitoristul trebuie sa aranjeze marfa pe platforma camionului sau soferul.

Va multumesc,

Cu stima,
In instructiunile proprii ssm intocmite de catre angajator trebuie sa se regaseasca mentiuni privind riscurile de accidentare identificate pentru activitatea desfasurata atat de catre stivuitorist cat si de catre sofer in cadrul activitatii de incarcare-descarcare, respectiv prevederi legate de evitarea acestor riscuri - inteziceri pentru efectuarea anumitor activitati, in special a celor care tin de "initaitiva personala" a lucratorilor.
Normele ssm nr. 23 sunt abrobate prin Legea ssm nr. 319/ 2006.
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza:
-art.12 al.(1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/ sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor.
Ca sa inteleg, prin instructiuni proprii ssm pot sa interzic stivuitorului sa urce pe platforma camionului?

Multumesc pentru raspuns.
Daca din evaluarea de riscuri reiese ca urcarea in autovehicul poate duce la producerea unui eveniment, atunci se poate interzice urcarea stivuitoristului pe platforma autovehiculului.
Atentie ! In functie de platforma autovehicului, de spatiul de manevra necesar pentru stivuitor, etc. exista posibilitatea ca marfa paletizata sa trebuiasca totusi aranjata pe platforma pentru distributia uniforma a marfii si echilibrarea incarcaturii, caz in care trebuie sa prevedeti in instructiunile proprii masuri clare pentru realizarea acestor operatii.
Poate va ajuta la intocmirea instructiunilor proprii prevederile din PT R1-2010 aprobate prin ORDIN nr. 1.404 din 27 iulie 2010
ART. 123
Stivuitoristul are urmatoarele obligatii si responsabilitati:
a) sa asigure exploatarea stivuitorului in conformitate cu instructiunile producatorului;
b) sa cunoasca stivuitorul pe care lucreaza si conditiile tehnice privind utilizarea acestuia, pe care sa le aplice intocmai;
c) sa nu actioneze nici un mecanism atat timp cat exista persoane pe stivuitor; in cazul in care acest lucru nu poate fi evitat ca de exemplu la unele lucrari de reparare, intretinere si revizie, manevrele se executa sub directa supraveghere a unei persoane desemnate in acest scop;
d) sa ia in primire si sa predea stivuitorul prin consemnare in registrul de supraveghere; daca stivuitorul prezinta defecte care pericliteaza siguranta in functionare, stivuitoristul il opreste din functiune si anunta seful punctului de lucru sau seful ierarhic;
e) sa participe la lucrarile de reparare, intretinere si revizie, precum si la toate verificarile tehnice care se efectueaza la stivuitorul pe care il manevreaza;
f) sa interzica accesul persoanelor straine pe stivuitor;
g) sa consemneze in registrul de supraveghere a stivuitorului toate observatiile privind deficientele in functionare ale acestuia;
h) sa nu actioneze stivuitorul atata timp cat in zona periculoasa nu sunt indeplinite conditiile de siguranta.
ART. 124
Responsabilitatile stivuitoristului inainte de inceperea lucrului sunt urmatoarele:
a) sa controleze starea tehnica a stivuitorului si a componentelor de securitate;
b) sa controleze functionarea mecanismelor si a componentelor de securitate (mai putin supapa de siguranta, supapa de blocare, limitatorul de sarcina, limitatorul de viteza, paracazatoarele, dupa caz);
c) in cazul in care stivuitoristul constata o defectiune, nu trebuie sa puna in functiune stivuitorul si anunta seful ierarhic sau seful punctului de lucru de care apartine in scopul luarii masurilor necesare; dupa remedierea defectiunii se face o noua verificare a stivuitorului de catre stivuitorist.
ART. 125
Responsabilitatile stivuitoristului in timpul lucrului sunt urmatoarele:
a) sa circule cu stivuitorul numai cu sarcina ridicata la 250-300 mm de sol si cu catargul inclinat spre spate;
b) sa circule cu sarcina ridicata numai langa stiva;
c) sa nu efectueze porniri, franari si opriri bruste pentru a evita pericolul de rasturnare;
d) sa urmareasca tot timpul configuratia traseului si obstacolele de pe acesta pentru evitarea pierderii de incarcatura si producerii de avarii si accidente;
e) sa transporte marfuri cu volum mare, care ii limiteaza vizibilitatea, numai dirijat de o persoana desemnata;
f) sa coboare imediat sarcina in cazul manifestarii tendintei de pierdere a stabilitatii stivuitorului;
g) sa circule cu viteza redusa pana la limita evitarii producerii oricaror avarii sau accidente;
h) sa nu circule cu stivuitorul pe langa utilaje, masini si stive la o distanta mai mica de 500 mm, in locuri aglomerate si treceri inguste unde nu se asigura gabaritele de trecere corespunzatoare, pe drumuri neamenajate si insuficient luminate;
i) sa nu permita stationarea persoanelor sub sarcina sau la o distanta mai mica de 2.500 mm;
j) in cazul in care stivuitoristul constata o defectiune, opreste lucrul si anunta seful ierarhic nemijlocit sau seful punctului de lucru de care apartine in scopul luarii masurilor necesare; dupa remedierea defectiunii se face o noua verificare a stivuitorului de catre stivuitorist;
k) sa transporte substante toxice, caustice, explozive si altele asemenea numai conform reglementarilor in vigoare si instructiunilor de ambalare si transport specifice acestora;
l) sa efectueze toate manevrele, cu sau fara sarcina, cu viteza redusa si fara socuri;
m) sa circule pe trasee prestabilite cu stivuitorul.
ART. 126
Responsabilitatile stivuitoristului dupa terminarea lucrului sunt urmatoarele:
a) descarcarea sarcinii de pe furci;
b) deplasarea stivuitorului la locul stabilit pentru repaus;
c) actionarea franei de parcare (frana de mana);
d) evitarea parcarii stivuitorului in panta sau rampa; daca nu este posibil, stivuitorul se asigura corespunzator;
e) punerea catargului in pozitie verticala;
f) coborarea furcilor pe sol;
g) asigurarea eliminarii posibilitatilor ca o persoana neautorizata sa efectueze manevre cu stivuitorul.
Va multumesc pentru raspuns si ajutorul acordat.