avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru jurnal de incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru jurnal de incasari si plati

Buna ziua,

Deoarece urmeaza sa radiez PFA-ul pe care il am, trebuie sa completez RJ de incasari si plati. Imi puteti va rog spune, referitor la completarea acestuia, urmatoarele:
- daca PFA-ul e infiintat in 2010 iar obligativitatea de a tine RJIP (pentru PFA la norma de venit) a aparut in 2012, trebuie sa trec toate facturile (inclusiv cele dinainte de 2012)?
- data cursului valutar este cea cand au intrat banii in cont sau cea cand s-a emis factura?
- coloana "data" se completeaza cu data incasarii sau data facturarii?
- "numar si tip document": trebuie sa numerotez fiecare extras de cont si sa il trec acolo?
- la descriere se trece "venituri din profesii libere" sau ceva in genul "factura nr din data"?
- se face total lunar chiar daca exista numai o singura factura lunara sau este de ajuns totalul anual?
- se trece la un nou an cu sold initial 0 pe o pagina noua?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:51, 5 Februarie 2014
Pentru ca ati optat sa fiti impozitat pe norma de venit in RJIP completati de la infiintare doar zona cu incasarile.
In RJIP se trec valorile din documentele de incasare (nu facturi) si la data din aceste documente.
Cursul la data incasarii, conform extrasului de cont.
La descriere treceti ce reprezinta suma. Cel care v-a trimis banii cred ca a scris ceva de genul "plata factura numarul...".
Faceti totaluri lunare.
Da. Anul urmator se incepe de la zero, pe pagina noua.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma venit - registrul jurnal de incasari si plati ipi ipi Buna ziua, In legatura cu completarea Registrului Jurnal de Incasari si Plati pentru un PFA cu Norma de Venit, ce document justificativ trebuie trecut pentru ... (vezi toată discuția)
Pfa venit real, fara chitante break_noon break_noon Am si eu niste intrebari, daca se poate. Pina anul trecut am fost la norma de venit, de anul asta sunt la venit real, asa ca trebuie sa completez registrul ... (vezi toată discuția)
Pfa completare rjip androceul1948 androceul1948 Cum se inregistreaza in RJ veniturile? Pentru PFA agricultura norma de venit se trece in registru,factura emisa de PFA,ordinul de plata emis de beneficiarul ... (vezi toată discuția)