Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie

Accident usor fara victime, autoturism firma ce circula pe strada Dragos-Voda, cu un autoturism persoana fizica ce vine din dreapta dintre blocuri de locuinte pe Aleea Dragos-Voda. Deoarece pagubele sunt mici si persoana fizica avea ceva probleme personale, s-a convenit sa se inteleaga si sa se repare masina de firma, pe RCA-ul celalalt. Ulterior, dupa constatarea agentului asigurator, persoana fizica "intervine" si la solicitarea firmei de asigurari catre Politie privind stabilirea vinovatiei ( la fata locului nu s-a facut), soferul de pe masina de firma este declarat vinovat.
Intrebare:
Cum si unde se poate contesta solutia data de Politie, in cond. in care in Regulament Codului rutier la art. 134 se mentioneaza foarte clar ca cel care iese din zona rezidentiala trebuie sa acorde prioritate?
Buna seara!
Persoana care a fost declarata vinovata de producerea accidentului si pe numele careia s-a incheiat procesul verbal, poate contesta procesul verbal verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data comunicarii.Trebuie sa propuna probe(cu martori) in instanta si sa-si dovedeasca nevinovatia pentru a se anula procesul verbal.
Constatările agentului de politie se bucura de o prezumtie de legalitate si veridicitate. Aceasta prezumtie nu este absoluta putand fi rasturnata prin probe. Asadar, constatarile agentului de politie pot fi combatute si procesul-verbal poate fi anulat.
Deoarece avariile sunt relativ minore, Politia nu a intocmit la fata locului un proces verbal de constatare, desi a fost anuntat telefonic accidentul, s-a ajuns la intelegerea partilor. La solicitarea societatii de asigurari, Politia a trimis o adresa din care reiese vinovatia soferului care circula pe drumul principal, deoarece 'trebuia sa acorde prioritate de dreapta soferului care iesea dintre blocuri". Aceasta adresa intrebam unde si daca poate fi contestata.