Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o microintreprindere care pana la 01.02.2013 a fost platitoare de impozit pe profit poate sa repartizeze profitul obtinut in per.01.02.2013-31.12.2013 la dividende? In anul 2012 firma a inreg. pierdere si am inteles ca se recupereaza dupa ce firma trece din nou la platitor de impozit pe profit. Mentionez ca si in prezent firma este microintreprindere. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,

Confundati pierderea fiscala cu cea contabila. Pierderea contabila este cea rezultata ca diferenta intre venituri si cheltuieli si este reprezentata contabil in debitul contului 121.

Pierderea fiscala este formata din soldul contabil al contului 121 la care se adauga cheltuielile nedeductibile si din care se scad veniturile impozabile si este reprezentata fiscal in declaratia 101.

Notiunea de recuperare a pierderii se utilizeaza din punct de vedere fiscal, si este reglementata de art.29 din CF, recuperarea acesteia incepand cu pierderea aferenta anului 2009, fiind posibila pe o perioada de 7 ani.

Din punct de vedere contabil, este utilizata notiunea de acoperire a pierderii, potrivit art.249, alineatul 1 din OMFP 3055/2009. Acoperirea pierderii contabile se face din profitul exercitiului financiar curent si din cel reportat sau din rezerve, prime de capital sau capital social. Se poate observa ca din punct de vedere contabil, accentul asupra profitului curent cade pe acoperirea pierderii.

Pe scurt, nu puteti repartiza decat profitul ramas dupa acoperirea pierderii, soldul contului 117 Rezultat reportat, in care se reflecta atat pierderea anului trecut cat si profitul anului curent, reflectand profitul ccare mai poate fi repartizat ca dividende.

Numai bine