avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o microintreprindere care pana la 01.02.2013 a fost platitoare de impozit pe profit poate sa repartizeze profitul obtinut in per.01.02.2013-31.12.2013 la dividende? In anul 2012 firma a inreg. pierdere si am inteles ca se recupereaza dupa ce firma trece din nou la platitor de impozit pe profit. Mentionez ca si in prezent firma este microintreprindere. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 16:28, 6 Februarie 2014
Buna ziua,

Confundati pierderea fiscala cu cea contabila. Pierderea contabila este cea rezultata ca diferenta intre venituri si cheltuieli si este reprezentata contabil in debitul contului 121.

Pierderea fiscala este formata din soldul contabil al contului 121 la care se adauga cheltuielile nedeductibile si din care se scad veniturile impozabile si este reprezentata fiscal in declaratia 101.

Notiunea de recuperare a pierderii se utilizeaza din punct de vedere fiscal, si este reglementata de art.29 din CF, recuperarea acesteia incepand cu pierderea aferenta anului 2009, fiind posibila pe o perioada de 7 ani.

Din punct de vedere contabil, este utilizata notiunea de acoperire a pierderii, potrivit art.249, alineatul 1 din OMFP 3055/2009. Acoperirea pierderii contabile se face din profitul exercitiului financiar curent si din cel reportat sau din rezerve, prime de capital sau capital social. Se poate observa ca din punct de vedere contabil, accentul asupra profitului curent cade pe acoperirea pierderii.

Pe scurt, nu puteti repartiza decat profitul ramas dupa acoperirea pierderii, soldul contului 117 Rezultat reportat, in care se reflecta atat pierderea anului trecut cat si profitul anului curent, reflectand profitul ccare mai poate fi repartizat ca dividende.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizarea profitului anului 2009 maricos maricos la sf anului 2009 am profit 1169 lei si am facut inregistrarea 129=117 1169 lei este bine si ce inregistrari trebuie sa mai fac cu privire la ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)
Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)