Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune deschisa dupa 13 ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune deschisa dupa 13 ani de la deces

Cum se poate deschide o succesiune dupa 13 ani de la deces?
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunii se poate face oricand fie la notar daca succesorii se inteleg fie pe cale judecatoreasca.
Daca sunteti singurul succesor va sfatuiesc sa mergeti la un notar care are in raza sa de competenta ultimul domiciliu al defunctului. El va va spune care sunt actele si taxele necesare.
De fapt va referiti la cum se dezbate o succesiune dupa 13 ani de la deces. Procedura este aceeasi ca si cand ati fi dezbatut-o atunci ,dupa momentul deschiderii ei. Singura diferenta ar fi legata de costuri. Preturile , comisioanele sunt diferite dupa atatia ani . Acum trebuie platit si 1% impozit calculat la valoarea masei succesorale(toate bunurile ce au apartinut decedatului).
Cu certificatul de deces al persoanei a carei succesiune o dezbateti, anexa 24 (cu mostenitorii) de la primarie, actele de proprietate ale bunurilor, mostenitorii merg la un notar de pe raza de domiciliu a raposatului.Daca exista neintelegeri asupra impartirii mostenirii, cu aceleasi acte mergeti la judecatorie.
Multumesc. :D