avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii artificiale - proiect european
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii artificiale - proiect european

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie. Am realizat achizitia pentru un proiect depus pe masura 312 (fonduri pentru dezvoltare rurala). Proiectul a fost depus pe o interprindere individuala. In tot acest timp am fost actionar intr-o societate comerciala.
La momentul depunerii cererii de finantare, am semnat o declaratie (4.1) privind incadrarea interprinderii individuale in categoria microinterprinderilor. In nestiinta de cauza, am bifat situatia "interprindere autonoma". Concluzia: Interprinderea nu este autonoma, dar si ea cat si societatea se incadreaza in categoria microinterpinderilor si nici nu am depasit ajutorul de minims. Stie cineva daca se considera "conditie artificiala" aceasta situatie? Se exclude proiectul de la plata? Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:20, 7 Februarie 2014
Intreprinderea individuala nu e societate comerciala ci e similara cu pfa-ul.
Proiectul trebuia sa fie depus pe societatea comerciala.

Cateva definitii:
O intreprindere este autonoma daca:
- Intreprinderea dumneavoastra este total independenta, de exemplu nu detine
capital social sau drepturi de vot in nici o alta intreprindere si nici o alta
intreprindere nu detine capital social sau drepturi de vot in intreprinderea dvs.
- Detine mai putin de 25% din capitalul social sau din drepturile de vot (oricare
dintre acestea e mai mare) in una sau mai multe intreprinderi si/sau o alta
intreprindere nu detine mai mult din 25% din capitalul social sau din
drepturile de vot in intreprinderea dvs.
Daca intreprinderea dumneavoastra este autonoma, inseamna ca nu este partenera sau
legata cu alta intreprindere.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere autonoma partenera sau legata rdi rdi Buna ziua 2 societati, R si E participa la o licitatie in asociere printr-un acord de asociere. Intreprinderea E este IMM. O alta intreprindere C detine 45% ... (vezi toată discuția)
Interpretarea definitiei intreprinderilor legate melyse01 melyse01 Buna ziua, Am o mare nelamurire. Vreau sa accesez finantari dar nu stiu cum sa interpretez definitia intreprinderilor legate, in cazul meu este vorba de mai ... (vezi toată discuția)
Intreprinderi legate, intreprinderi partenere calutzi calutzi Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari, interpretand Ordonanta nr. 27 din 26/01/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 346/2004 ... (vezi toată discuția)