Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Salarizare personal auxiliar in invatamint
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Salarizare personal auxiliar in invatamint

conform Lg285/2010 ,sotia mea a primit sporul de vechime in salarul de baza din 2011 si pina acum.Odata cu cresterea salariului minim ea nu mai beneficiaza nici de salarizare dupa grupa,nici de sporul de vechime.nu ar trebui reactualizat salariul la nivelul anului 2014? Mentionez ca sotia lucreaza ca ingrijitor grupa 4 de munca la o gradinita cu program prelungit
Cred ca depaseste plafonul impus de L 284/2010. Sa intrebe la secretariat care e cauza, dar in OUG 103/2014 n-am vazut alta explicatie.
salariul fixat sotiei mele este minim pe economie 850ron brut la fel ca la toate colegele ei.S-a ajuns in situatia ca o angajata noua de 1 an vechime sa aiba acelas salariul ca o angajata de 25 ani vechime.De la secretariat ni s-a spus ca sporul de vechime este in salariul brut dar atunci gradatiile ce rol mai au?
Aici aveti un punct de vedere pentru 2013. In acelasi mod se aplica si OUG 103/2014.
[ link extern ]

OUG 103/2014
Art. 1
(1) În anul 2014, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă pentru luna decembrie 2013 în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii şi nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările ulterioare.

Art. 3
În anul 2014, indemnizaţiile, compensaţiile, sporurile, majorările salariilor de bază prin acordarea de clase de salarizare suplimentare şi alte drepturi acordate potrivit actelor normative în vigoare se stabilesc fără a lua în calcul drepturile incluse în salariul de bază conform prevederilor art. 14 din Legea nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice şi ale art. 10 al art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar, precum şi pentru instituirea altor măsuri financiare în domeniul bugetar, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 283/2011.

Acest lucru presupune ca sotia dv. nu a beneficiat de majorare, in timp ce personalul nou incadrat are un salariu egal cu cel corespunzator functiei similare.
elena138, utilizator
am si eu o intrebare: sunt administrator la o gradinita cu program prelungit si am terminat o facultate, contabilitate si informatica de gestiune, ce trebuie sa fac pentru a fi platita ca avand studii superioare?vreu sa stiu ce pasi trebuie urmati!
Buna ziua! Aceasta situatie este si la noi la scoala, am o ingijitoare cu peste 20 ani vechime care, pana in decembrie 2013 avea cu putin peste 800 lei salariu minim brut/tara, o alta ingrijitoare cu 4 ani vechime era mult sub 800 lei, drept urmare trebuia sa ii asigur salariu minim brut...ca atare diferenta dintre cele doua era f.mica in jur de 20 lei. Acum, din ianuarie 2014, salariu minim brut/tara este de 850 lei, ca atare amandoua salta cu salariu la aceasta valoare, deoarece nici una nu ajungeau, conform incadrarii aici. Asa ca indiferent de vechime in munca au acelasi salariu. Nu este corect, dar legea e lege si trebuie sa o respectam. Am inteles ca sindicatele au fost sesizate, poate vor face ceva si pentru aceasta categorie de salariati, ca prea i-au dat uitarii. Mentionez ca sunt secretara la scoala da eceea cunosc in detaliu aceasta problema.