Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia100 trim. 4
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia100 trim. 4

Buna ziua,

Daca sociatatea este platitoare impozit profit la trimestrul 4 nu am mai depus 100 ci depun la 25.03.2014 decl 101? Impozit pe profit se delcara si se plateste pana in 25 martie 2014 ?
Este corect cum am procedat ?

Multumesc
Da, nu depuneti 100 la trim IV, ci 101 la 25.03.20xx.

Cod fiscal:

ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.

ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos!