avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia100 trim. 4
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia100 trim. 4

Buna ziua,

Daca sociatatea este platitoare impozit profit la trimestrul 4 nu am mai depus 100 ci depun la 25.03.2014 decl 101? Impozit pe profit se delcara si se plateste pana in 25 martie 2014 ?
Este corect cum am procedat ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 16:27, 10 Februarie 2014
Da, nu depuneti 100 la trim IV, ci 101 la 25.03.20xx.

Cod fiscal:

ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.

...
ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 100/trim 4 2013 roxxana_soare roxxana_soare Societatile care au fost microintrep.pe trim 1-3 iar in trim 4 au devenit platitoare de impozit/profit depun declaratia 100 sau doar 101 pana pe 25.03.2014? (vezi toată discuția)
Declaratie pentru impozit pe profit adrianasef adrianasef Buna ziua Va rog sa imi spuneti cum se depun declaratiile pentru impozitul pe profit pt anul 2013. Se depune declaratia 100 pt trim IV? Sau se depune doar ... (vezi toată discuția)
Impozit profit trim iv 2012 Max22 Max22 Pentru trim IV 2012 nu se mai declara in Declaratia 100 impozitul pe profit (vezi toată discuția)