Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim IV 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim IV 2012

Pentru trim IV 2012 nu se mai declara in Declaratia 100 impozitul pe profit
Este o ontrebare sau o afirmatie?
Nu se mai declara
Nu veti mai depune declaratia 100 pentru trim. IV 2012 si o sa depuneti direct declaratia 101 pana la 25 martie 2013.
Mai platim la 25 ianuarie impozit la nivel trim.4.2012?
Codul Fiscal, la art. 34 prevede:
"1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35."
arrt. 35 stipuleaza urmatoarele:

"(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate."