Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Lucrez la o societate la care ma aflu in concediu fara plata,in acte.Doresc sa inchei contractul de munca la aceasta societate. Care este procedura pe care trebuie sa o urmez? Mentionez ca societatea nu mai desfasoara nici o activitate in aceasta perioada. Multumesc
In cazul dvs, puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.) sau prin demisie (art.81 C.mun.).

- in situatia incetarii c.i.m. cu acordul partilor , nu se acorda preaviz.

- in situatia incetarii c.i.m. prin demisie , aici aveti doua posibilitati :
a) demisie cu preaviz. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Fiind stipulat de legiuitor în favoarea angajatorului, acesta poate renunţa total sau partial la termenul de preaviz.

b) demisie fara preaviz (art.81 alin.8 C.mun.). Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.