avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Publicare intarziata registru TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Publicare intarziata registru TVA la incasare

Am depus pentru o firma declaratia 097 de iesire din sistemul Tva la incasare pe data de 20.01.2014 , ca urmare a depasirii plafonului de 2.250.000 in luna decembrie , iar azi in data de 11.02.2014 firma apare inca in registrul tva la incasare . Intrebarea este incepand cu data de 01.feb 2014 pt facturile emise mai trebuie sa aplic Tva la incasare , iar pt achizitii , tva-ul il deduc la data facturii sau la data platii facturii? (pt facturi primite de la furnizori care aplica TVA la incasare) ?
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 13:13, 26 Februarie 2014
Daca inca sunteti in registru, aplicati sistemul.
Faceti un drum la ei sa rezolve de la data de 01.02 si nu mai aplicati.
Totusi in Oug 111/2013 se precizeaza"Radierea persoanei respective din Registrul persoanelor care aplica sistemul TVA la incasare se opereaza de organele fiscale competente incepand cu prima zi a perioadei fiscale urmatoare celei in care a fost depusa notificarea." , iar eu an depus notificarea in luna ianuarie si firma aplica tva lunar.
Ehe... daca mergeti pe ce scrie in lege... o sa va faca transformarea peste un an... Sunt puturosi rau cei de la Anaf....Pierd acte, le incurca...
Poate ajuta pe cineva , am fost la finante Cluj si au zis ca daca am depus notificarea 097 firma o sa fie radiata din registru tva la incasare cu data de 1 februarie ,doar ca sunt foarte aglomerati si nu au reusit sa publice inca radierea din registru care va fi operata cu data de 01.02.2014 , iar facturile pe care le emit dupa data de 1 februarie nu mai trebuie sa contina mentiunea "tva la incasare".
Multumim pt.informare.Daca le-ar aplica si lor amenzile de care suntem noi pasibili sa vedeti ce repede s-ar misca.Asa timpul trece,leafa merge.

Alte discuții în legătură

Nu mai vreau tva la incasare damariss damariss doresc sa ies din sistemul tva la incasare, ce document depun la fisc? multumesc pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Tva la incasare fifi53 fifi53 firma platitor de tva cu cifra de afacere in per.01.10.2011-310.09.2012 peste 2.250.000 , prin urmare nu s-a depus decl.097 pana 25.10.2012 si nu se aplica tva ... (vezi toată discuția)
Declaratie pentru iesire din tva la incasare francesk77 francesk77 stie cineva, cu ce data se completeaza formularul 097 pentru iesirea din tva la incasare-optional, incepand cu data de 01 ianuarie 2014 sau 01 februarie ... (vezi toată discuția)