Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Publicare intarziata registru TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Publicare intarziata registru TVA la incasare

Am depus pentru o firma declaratia 097 de iesire din sistemul Tva la incasare pe data de 20.01.2014 , ca urmare a depasirii plafonului de 2.250.000 in luna decembrie , iar azi in data de 11.02.2014 firma apare inca in registrul tva la incasare . Intrebarea este incepand cu data de 01.feb 2014 pt facturile emise mai trebuie sa aplic Tva la incasare , iar pt achizitii , tva-ul il deduc la data facturii sau la data platii facturii? (pt facturi primite de la furnizori care aplica TVA la incasare) ?
Daca inca sunteti in registru, aplicati sistemul.
Faceti un drum la ei sa rezolve de la data de 01.02 si nu mai aplicati.
Totusi in Oug 111/2013 se precizeaza"Radierea persoanei respective din Registrul persoanelor care aplica sistemul TVA la incasare se opereaza de organele fiscale competente incepand cu prima zi a perioadei fiscale urmatoare celei in care a fost depusa notificarea." , iar eu an depus notificarea in luna ianuarie si firma aplica tva lunar.
Ehe... daca mergeti pe ce scrie in lege... o sa va faca transformarea peste un an... Sunt puturosi rau cei de la Anaf....Pierd acte, le incurca...
Poate ajuta pe cineva , am fost la finante Cluj si au zis ca daca am depus notificarea 097 firma o sa fie radiata din registru tva la incasare cu data de 1 februarie ,doar ca sunt foarte aglomerati si nu au reusit sa publice inca radierea din registru care va fi operata cu data de 01.02.2014 , iar facturile pe care le emit dupa data de 1 februarie nu mai trebuie sa contina mentiunea "tva la incasare".
Multumim pt.informare.Daca le-ar aplica si lor amenzile de care suntem noi pasibili sa vedeti ce repede s-ar misca.Asa timpul trece,leafa merge.