Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie pentru iesire din tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie pentru iesire din tva la incasare

stie cineva, cu ce data se completeaza formularul 097 pentru iesirea din tva la incasare-optional, incepand cu data de 01 ianuarie 2014 sau 01 februarie 2014?
va multumesc!
Potrivit OUG 111/2013: [ link extern ]

Art. II. ‐
(1) În vederea trecerii de la aplicarea obligatorie la aplicarea opțională a sistemului
TVA la încasare prevăzut la art. 134^2 alin. (3)‐(8) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică dispozițiile prezentului articol.
(2) Persoanele impozabile care la data de 1 ianuarie 2014 aplică sistemul TVA la
încasare prevăzut la art. 134^2 alin. (3)‐(8) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi
completările ulterioare:
....
b) pot solicita oricând în cursul anului 2014, prin excepție de la prevederile art.
134^2 alin. (5) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, să fie
radiate din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare prin
depunerea unei notificări la organele fiscale competente, chiar dacă sunt eligibile pentru
aplicarea sistemului, anul 2014 nefiind considerat primul an în care au optat pentru
aplicarea sistemului TVA la încasare. Organele fiscale competente operează radierea din
Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1
a perioadei fiscale următoare celei în care a fost depusă notificarea. Până la data radierii
persoanele impozabile trebuie să aplice sistemul TVA la încasare;

Daca depuneti 097 in ianuarie 2014 atunci veti iesi din sistem începând cu data de 1
a perioadei fiscale următoare celei în care a fost depusă notificarea, adica din 1 februarie 2014 sau 1 aprilie 2014, depinde ce perioada fiscala aveti la TVA.

Puteti depune si in februarie 2014 dar atunci iesirea se va petrece cu data 1 martie 2014 daca aveti TVA lunar sau 1 aprilie 2014 pt trimestrial.
Ioan Petru Butariu, Contabil