Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

onorariu avocat

Buna ziua,

imi poate spune cineva daca exista niste limite legale pentru taxele percepute de avocati ? Unde le pot gasi ?
Se poate cere oricat in baza unui contract si cu emiterea unei facturi ??

Si inca ceva: ceva. Acele cheltuieli din afara onorariului nu trebuie justificate si ele ?
Se poate cere 500 RON pt consumabile ? Credeam ca intra in onorariu dar, ma rog.

Multumesc.
Onorariul se negociaza intre avocat si client. Este o lege a cererii si ofertei. Daca vi se cere nu este obligatoriu sa si oferiti. Consumabile? Nu au legatura cu onorariul, eu unul nu as plati o asemenea suma. Daca exista un contract in care este stipulat onorariul, iar ceea ce va percepe avocatul respecta prevederile contractului, este in regula. Daca insa nu se prevede nimic referitor la onorariu puteti sa ii comunicati ca refuzati sa achitati acest onorariu pentru ca este nejustificat de mare.
Onorariul este "pretul" serviciului avocatial in sine. Cheltuielile corelative, cum ar fi consumabilele, se factureaza separat si da, trebuie justificate. Desigur ca depinde si de contractul de asistenta juridica incheiat.

Nu exista limita minima sau maxima nici pentru onorariu nici pentru cheltuieli.
Va multumesc mult.