Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce inseamna: trimite cauza judecatorului de camera ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce inseamna: trimite cauza judecatorului de camera preliminara?

la prima instanta de fond s-a trimis cauza judecatorului de camera preliminara.inculpatul este in stare de arest preventiv, se mai poate face recurs pentru punerea lui in libertate sub control judiciar, sau trebuie sa asteptam pana se ia o decizie in camera preliminara, care am inteles ca dureaza pana la 60 de zile?
Conform Noului cod de procedura penala, judecătorul de cameră preliminară este acel judecator care verifică legalitatea trimiterii în judecată dispuse de procuror, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor procesuale de către organele de urmărire penală. Tot el soluţionează plângerile împotriva soluţiilor de neurmărire sau de netrimitere în judecată.
multumesc frumos pt raspuns dar ma intereseaza daca se mai poate face recurs(cerere) pentru punerea in libertate sub control judiciar in aceasta situatie?
Judecătorul de cameră preliminară, în procedura de cameră preliminară, sau instanta, (depinde de cazul in parte), poate sa dispuna luarea măsurii controlului judiciar faţă de inculpat, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute in acest sens.