Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu crestere copil

cu cat timp inainte pot sa-mi depun actele de somaj de expirarea indemnizatiei de cresterea copilului
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. Daca angajatorul insa are nevoie de serviciile dvs. nu il puteti obliga sa va concedieze.

5. - Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj cu data concedierii trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termend e 10 zile calendaristice de la acea data.
- Daca va inregistrati mai tarziu, dar nu mai mult de 12 luni, veti beneficia de indemnizatie de somaj de la data inregistrarii.
@ murfy

C.i.m. a incetat ? Daca da , cu ce articol?