avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale L333/2003 ref paza obiectivelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

L333/2003 ref paza obiectivelor

ce inseamna in intelesul legii L333/2003 "bunuri si valori"? Se interpreteaza astfel ca orice s.c. are aceasta obligatie?
Cel mai recent răspuns: luissiana , utilizator 16:40, 13 Februarie 2014
Buna ziua, art.20 din L333/2003 (6) Prin servicii de pază a transporturilor de bunuri şi valori importante se înţelege:

a) organizarea şi asigurarea pazei transportului terestru, pe apă sau aerian al unor bunuri de importanţă deosebită, valori sau al oricărui alt obiect pe care beneficiarul serviciului îl denumeşte astfel;

b) organizarea şi asigurarea pazei transportului unor date şi informaţii, indiferent de suportul pe care acestea se află şi de modalitatea aleasă pentru transmitere;

c) organizarea şi asigurarea, potrivit legislaţiei în vigoare, a protejării mijloacelor de comunicaţii;

d) organizarea şi asigurarea transportului pentru persoanele care solicită să fie transportate în condiţii de maximă siguranţă;

e) furnizarea către autorităţile competente a datelor despre incidentele apărute în timpul activităţii de transport
nu transport nimic! ma ref la art.2, cred la detinerea de bunuri si valori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S.c. paza si protectie live_maz live_maz as vrea sa infiintez o s.c. de paza si protectie. imi puteti da si mie niste relatii legate de avize, autorizatii, legi care sa guverneze asemenea ... (vezi toată discuția)
Politia spune ca ... Qala Qala Am un magazin cu produse de profil I.T. de dimensiune relativ reduse, deci nu pot spune ca am marfa de foarte mare valoare. Am doi pereti comuni cu vecinii, ... (vezi toată discuția)
Paza si protectie....ceva de genul nu faci ca mine iti fac dosar penal ContSters55557 ContSters55557 este adevarat ca o societate este obligata prin lege sa-si angajeze agenti de paza de la societati specializate de paza care sa fie calificat profesional, ... (vezi toată discuția)