Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale L333/2003 ref paza obiectivelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

L333/2003 ref paza obiectivelor

ce inseamna in intelesul legii L333/2003 "bunuri si valori"? Se interpreteaza astfel ca orice s.c. are aceasta obligatie?
Buna ziua, art.20 din L333/2003 (6) Prin servicii de pază a transporturilor de bunuri şi valori importante se înţelege:

a) organizarea şi asigurarea pazei transportului terestru, pe apă sau aerian al unor bunuri de importanţă deosebită, valori sau al oricărui alt obiect pe care beneficiarul serviciului îl denumeşte astfel;

b) organizarea şi asigurarea pazei transportului unor date şi informaţii, indiferent de suportul pe care acestea se află şi de modalitatea aleasă pentru transmitere;

c) organizarea şi asigurarea, potrivit legislaţiei în vigoare, a protejării mijloacelor de comunicaţii;

d) organizarea şi asigurarea transportului pentru persoanele care solicită să fie transportate în condiţii de maximă siguranţă;

e) furnizarea către autorităţile competente a datelor despre incidentele apărute în timpul activităţii de transport
nu transport nimic! ma ref la art.2, cred la detinerea de bunuri si valori