avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... OUG 77/2013
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

OUG 77/2013

buna ziua!
Lucrez in invatamantul preuniversitar si conform OUG 77/2013 am fost trecuta de pe functie de conducere pe functie de executie conf art.3 din ordonanta incepand cu 01.01.2014.Consider ca nu este corect si in urma deciziei de director din 06.02.2014 si Hotararii de Consiliul de Administratie 06.02.2014 ,vreau sa merg in instanta motivand urmatoarele:
- in legea 63/2011 si lg.284/2010,legi dupa care noi suntem salarizati nu exista functie de sef serviciu,birou ci contabil sef,secretar sef;
-nu exista norme de aplicare a OUG 77/2013;
- in anexa 2 ,pct.3 a OUG 77/2013 se specifica ca se aplica ministerelor si isejeurilor;
- legea de aprobare a OUG77/2013 a fost declarata neconstitutionala.
Va rog sa mi spuneti daca am castig de cauza in instanta sau voi pierde.
In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:08, 16 Februarie 2014
Parerea mea e ca nu se stie daca aveti sanse sau nu. Ideea e ca reincadrarea este facuta legal, chiar daca nu e moral, insa nu moralitatea este in discutie. Pe de alta parte, in LEN este precizat ca personalului didactic auxiliar i se aplica codul muncii si prevederile legale aplicabile functiilor similare din administratie, deci anormala este L. 63, insa si aceasta vine dupa un sir de acte normative care au creat niste posturi fara sa fie precizate si conditiile derogatorii, specifice invatamatului, pentru infiintarea lor.
Stiu ca este greu de acceptat, dar nu se intrevede nimic care sa schimbe situatia. Federatiile sindicale nu au primit raspuns din partea ministerului referitor la aceasta problema.

O cerere de chemare in judecata presupune un motiv de nelegalitate, insa eu nu-l vad. Teoria drepturilor castigate nu cred ca tine. Cum ati motiva cererea in drept?!
Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2014
elena138, utilizator
Faptul ca nu exista norme de aplicare a OUG 77/2013 sau ca Legea de aprobare a OUG 77/2013 a fost declarata neconstituționala, aceste aspecte nu releva faptul ca OUG nr.77/2013 nu este aplicabila.

Inexistenta unor norme de aplicare nu conduce la faptul ca actul normativ nu se poate aplica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 77/2013 LUMI1971 LUMI1971 Conform OUG 77/2013 au disparut indemnizatiile de conducere la contabil sef si secretar sef incepand cu 01.01.2014. Daca s-a stabilit ca Ordonanta 77/2013 este ... (vezi toată discuția)
Reincadrare ContSters146823 ContSters146823 Daca Curtea Constitutionala a Romaniei a decis ca este neconstitutionala Legea de aprobare a OUG 77/2013 prin care se desfiintau posturile vacante din ... (vezi toată discuția)
Posturi didactice auxiliare - daca oug 77/2013 a fost abrogata, mai este valabila angajarea unu la unu cf. art 5 (1)? una_una una_una Buna ziua, Avand in vedere ca OUG 77/2013 a fost declarata neconstitutionala, mai este valabil [b]Art. 5 – (1) Începând cu data intrării în vigoare ... (vezi toată discuția)