Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... OUG 77/2013
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

OUG 77/2013

buna ziua!
Lucrez in invatamantul preuniversitar si conform OUG 77/2013 am fost trecuta de pe functie de conducere pe functie de executie conf art.3 din ordonanta incepand cu 01.01.2014.Consider ca nu este corect si in urma deciziei de director din 06.02.2014 si Hotararii de Consiliul de Administratie 06.02.2014 ,vreau sa merg in instanta motivand urmatoarele:
- in legea 63/2011 si lg.284/2010,legi dupa care noi suntem salarizati nu exista functie de sef serviciu,birou ci contabil sef,secretar sef;
-nu exista norme de aplicare a OUG 77/2013;
- in anexa 2 ,pct.3 a OUG 77/2013 se specifica ca se aplica ministerelor si isejeurilor;
- legea de aprobare a OUG77/2013 a fost declarata neconstitutionala.
Va rog sa mi spuneti daca am castig de cauza in instanta sau voi pierde.
In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc anticipat!
Parerea mea e ca nu se stie daca aveti sanse sau nu. Ideea e ca reincadrarea este facuta legal, chiar daca nu e moral, insa nu moralitatea este in discutie. Pe de alta parte, in LEN este precizat ca personalului didactic auxiliar i se aplica codul muncii si prevederile legale aplicabile functiilor similare din administratie, deci anormala este L. 63, insa si aceasta vine dupa un sir de acte normative care au creat niste posturi fara sa fie precizate si conditiile derogatorii, specifice invatamatului, pentru infiintarea lor.
Stiu ca este greu de acceptat, dar nu se intrevede nimic care sa schimbe situatia. Federatiile sindicale nu au primit raspuns din partea ministerului referitor la aceasta problema.

O cerere de chemare in judecata presupune un motiv de nelegalitate, insa eu nu-l vad. Teoria drepturilor castigate nu cred ca tine. Cum ati motiva cererea in drept?!
elena138, utilizator
Faptul ca nu exista norme de aplicare a OUG 77/2013 sau ca Legea de aprobare a OUG 77/2013 a fost declarata neconstituționala, aceste aspecte nu releva faptul ca OUG nr.77/2013 nu este aplicabila.

Inexistenta unor norme de aplicare nu conduce la faptul ca actul normativ nu se poate aplica.