Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Posturi didactice auxiliare - daca OUG 77/2013 a fost ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Posturi didactice auxiliare - daca OUG 77/2013 a fost abrogata, mai este valabila angajarea unu la unu cf. art 5 (1)?

Buna ziua,
Avand in vedere ca OUG 77/2013 a fost declarata neconstitutionala, mai este valabil Art. 5 – (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, toate instituţiile şi autorităţile publice pot ocupa prin concurs/examen posturi conform principiului: “unu la unu”, respectiv la un post ocupat devenit vacant, un post ocupat. ?
Fac referire la posturile didactice auxiliare.
Daca acest art. nu mai este in vigoare, care este baza legala pentru angajarea personalului didactic auxiliar din invatamant, incepand cu data de 01.01.2014?
Va multumesc.
Cu stima,
Desi in motivarea CCR am vazut ca se critica textul OUG, aceasta nu a fost declarata neconstitutionala explicit, ci doar legea de punere in aplicare. Astfel, in opinia mea, ordonanta inca produce efecte
Curtea constata ca, potrivit jurisprudentei sale, constatarea neconstitutionalitatii unei legi de aprobare a unei ordonante a Guvernului include si ordonanta la care se refera, aceasta incetand sa mai produca efecte juridice, in conditiile prevazute de dispozitiile art. 147 alin. (1) din Constitutie (a se vedea, in acest sens, Decizia Plenului Curtii Constitutionale nr. 1 din 17 ianuarie 1995, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 16 din 26 ianuarie 1995, Decizia nr. 95 din 8 februarie 2006 sau Decizia nr. 1.039 din 9 iulie 2009 sau Decizia nr. 1.640 din 10 decembrie 2009, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 48 din 21 ianuarie 2010). Asadar, neconstitutionalitatea Legii de aprobare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 77/2013 pentru stabilirea unor masuri privind asigurarea functionalitatii administratiei publice locale, a numarului de posturi si reducerea cheltuielilor la institutiile si autoritatile publice din subordinea, sub autoritatea sau in coordonarea Guvernului ori a ministerelor vizeaza si ordonanta de urgenta, care urmeaza a-si inceta efectele juridice in conditiile art. 147 alin. (1) din Constitutie.

Curtea constata, dar nu a decis ... cititi dispozitivul hotararii respective , nu numai considerentele. In acest caz, cred ca este vorba despre o contradictie intre considerente si dispozitiv?
Sa inteleg ca o ordonanta ramane in vigoare dupa ce 'legea de aprobare' a fost declarata neconstitutionala?
Nu exista nicio solutie exacta pe acest subiect, decat ceea ce ati mentionat si dvs.

Decizia Curtii trebuia sa mentioneze in final si acest aspect referitor la necosntitutionalitatea OUG 77/2013.

Puteti sesizati Cnsniliul Legsilativ pe aceasta tema, poate dau mai multe detalii:
[ link extern ]