Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la 500 lei venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la 500 lei venit

Daca am venitul de 500 roni trebuie sa platesc CAS ? Daca nu , beneficiez de asigurari de sanatate , vezi retete compensate, spitalizare ... ?La spital cere document ca esti platitor de CAS.Pai daca sunt scutit cf.legii (vezi venitul) ce document prezint ?
Multumesc ,
Doru Barbu
Daca nu sunteti si angajat, sa vi se retina CASS din salariu, si daca nu doriti sa platiti CASS ca persoana fizica, nu veti avea calitatea de asigurat.