Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Proiect de act administrativ
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Proiect de act administrativ

Buna ziua,
as dori sa ma lamuriti asupra unui aspect care imi este neclar.In Ordinul ANFP 4040/2012 privind aprobarea listei documentelor necesare obtinerii avizului anfp
este prevazut printre documentele necesare si proiectul de act administrativ....
Am trimis la ANFP toata documentatia necesara pentru transformarea unor posturi de natura contractuala in functii publice , mai putin acest proiect de act administrativ....Nu stiu despre ce este vorba...As dori din suflet sa-mi spuneti dumneavoastra la ce se refera acest proiect de act administrativ....Va multumesc
Este vorba despre proiectul dispozitiei primarului sau, mai degraba, intrucat afecteaza structura functiilor publice, proiectul de hotarare al consiliului local care, in urma obtinerii avizului ANFP, va deveni dispozitie, respectiv hotarare, ce urmeaza a fi inaintata/inaintat, de asemenea, ANFP.
Institutia in cauza nu este subordonata primariei si nici consiliului local....institutia are proriul statut de organizare si functionare si structura organizatorica aprobata prin hotarare de guvern,,,
Atunci, intrucat se intra, din cate inteleg, in ,,jurisdictia'' ANFP, fiind deci vorba despre administratie publica, este necesar proiectul actului emis de catre functia/organismul decizional la nivelul institutiei in cauza, (director de structura sau consiliul de administratie)
Proiectul actului administrativ emis de catre conducatorul institutiei referitor la la ce anume? In solicitarea de avizare era vorba de transformarea unor posturi de natura contractuala in functii publice.....