avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Proiect de act administrativ
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Proiect de act administrativ

Buna ziua,
as dori sa ma lamuriti asupra unui aspect care imi este neclar.In Ordinul ANFP 4040/2012 privind aprobarea listei documentelor necesare obtinerii avizului anfp
este prevazut printre documentele necesare si proiectul de act administrativ....
Am trimis la ANFP toata documentatia necesara pentru transformarea unor posturi de natura contractuala in functii publice , mai putin acest proiect de act administrativ....Nu stiu despre ce este vorba...As dori din suflet sa-mi spuneti dumneavoastra la ce se refera acest proiect de act administrativ....Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ciancu , utilizator 11:45, 16 Februarie 2014
Este vorba despre proiectul dispozitiei primarului sau, mai degraba, intrucat afecteaza structura functiilor publice, proiectul de hotarare al consiliului local care, in urma obtinerii avizului ANFP, va deveni dispozitie, respectiv hotarare, ce urmeaza a fi inaintata/inaintat, de asemenea, ANFP.
Institutia in cauza nu este subordonata primariei si nici consiliului local....institutia are proriul statut de organizare si functionare si structura organizatorica aprobata prin hotarare de guvern,,,
Atunci, intrucat se intra, din cate inteleg, in ,,jurisdictia'' ANFP, fiind deci vorba despre administratie publica, este necesar proiectul actului emis de catre functia/organismul decizional la nivelul institutiei in cauza, (director de structura sau consiliul de administratie)
Proiectul actului administrativ emis de catre conducatorul institutiei referitor la la ce anume? In solicitarea de avizare era vorba de transformarea unor posturi de natura contractuala in functii publice.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere dispozitie de primar in cazul promovarii in grad profesional al functionarilor publici elisa_2000 elisa_2000 Dupa examenul de promovare in grad profesional al unui functionar public, in cat timp se poate emite dispozitia, care este termenul legal de emitere a ... (vezi toată discuția)
Transformare post contractual in functie publica dglodeanusimionescu@yahoo.com dglodeanusimionescu@yahoo.com As dori sa stiu care sunt pasii legali de transformare a unui post contractual- secretar dactilograf IA la comp relatii cu publicul intr-un post de referent- ... (vezi toată discuția)
Transformare posturi din contractual in functie publica SMDDI SMDDI OK ,SE FACE TRANSFORMAREA POSTURILOR,INSA ANGAJATII CARE INITIAL AU FOST INCADRATI CONTRACTUALI POT FI NUMITI FUNCTIONARI PUBLICI FARA SUSTINERE DE EXAMEN SAU ... (vezi toată discuția)