Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completarea declaratiei 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completarea declaratiei 392 B

Buna ziua,
Am o nelamurire in legatura cu completarea declaratiei 392 B ce trebuie depusa de catre persoanele neinregistrate in scopuri de TVA.La coloana de achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se trece valoarea totala a achizitiei ( inclusiv TVA ) sau numai baza de impozitare pentru ca in instructiunile de completare (desi coloana TVA este mentionata distinct la achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA ) scrie ca nu se completeaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
intructiuni completare pentru achizitii declaratia 392B
Sectiunea "Achizitii de la:"
Randul 1 – Coloana "Valoare" se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in "Jurnalul pentru cumparari", pentru achizitii efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 1 – Coloana "TVA" se completeaza cu valoarea TVA inscrisa in "Jurnalul pentru cumparari", pentru achizitiile efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana "Valoare" se completeaza baza de impozitare inscrisa in "Jurnalul pentru cumparari", pentru achizitii efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 - Coloana "TVA" nu se completeaza.

la randul 2 se refera la achizitii de la persoane neinregistrate in scop de TVA , de aceea nu se completeaza cu TVa atentie!