Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Încheiere finalã (dezinvestire)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Încheiere finalã (dezinvestire)

Ce inseamna???

Ora estimata: 09:00
Complet: Penal-Recurs_5
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Amână cauza la data de 13.03.2014, ora 13:00. Transpus în Secţia penală şi pentru cauze cu minori NCPP.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 13.02.2014

oana260708, utilizator
Cum se poate modifica aceasta sentinta, conform noului cod penal???

În temeiul art 345 cod procedură penală, condamnă pe inculpatul ....x...., fără antecedente penale, la - pedeapsa de 4 (patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual prevăzută de art.289 Cod penal raportat la art.17 lit.c din Legea 78/2000 republicată, cu reţinerea art 74 alin 1 lit a şi art 76 alin 1 lit e Cod penal; - pedeapsa de 4 (patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual prevăzută de art.289 Cod penal raportat la art.17 lit.c din Legea 78/2000 republicată, cu reţinerea art 74 alin 1 lit a şi art 76 alin 1 lit e Cod penal; - pedeapsa de 3 (trei) ani şi 4(patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art.26 Cod penal raportat la art.181 alin.1, alin 3 din Legea 78/2000 republicată cu aplicarea art.41 alin.2 Cod penal şi art.75 lit.a Cod penal cu aplicarea art 74 alin 1 lit a Cod penal, art 76 alin 2 Cod penal şi art 80 alin 2 Cod penal. În temeiul art. 65 alin. 2 şi 3 Cod penal rap. la art 26 Cod penal rap. la art. 18 indice 1 alin 1, alin 3 din Legea 78/2000, aplică inculpatului .......x..... pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza II şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Constată că cele trei infracţiuni sunt concurente sub formă de pluralitate a concursului real, prevăzut de art 33 lit a Cod penal. În temeiul art 33 lit a cod penal şi art 34 alin 1 lit b cod penal contopeşte cele trei pedepse aplicate, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 3 ani şi 4 luni închisoare, la care se va adăuga pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza II şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art 64 lit a teza a II a şi lit b Cod penal pe durata prevăzută de art 71 alin 2 cod penal. IV.