avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare Caut avocat experimentat
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

Caut avocat experimentat

Pentru o speta avand ca obiect un partaj intre soti ( dupa divort), in care instanta s-a pronuntat in mod eronat ca partile sociale ale unor SRL-uri cu administrator unic ( sotul) nu ar face parte din masa de partaj.

Astept un raspuns rapid. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ne_nicku , utilizator 21:16, 27 Februarie 2007
ave,
daca sunt si citez - mai multe srl-uri cu administrator unic - atunci sotul dvs nu are nici macar unul, acestea societati fiind nule, si este pasibil de dosar penal..
fortuna vis,
maximilian
rectificare
am redactat intocmai ce ati scris si mintea imi era la parti sociale si asociat unic
daca e administrator unic, si nu este si asociat, atunci din nou nu are parti sociale..
daca este administrator si este si asociat, atunci are si parti sociale..
mea culpa pentru confuzia creata prin raspunsul anterior, dar cred ca e necesar sa dezvoltati putin..
fortuna vis,
maximilian
maximilian, nici acum nu esti coerent. :-))

Actionar si administrator unic ( clar ).
conteaza mai putin penalul aici;
daca are ps in srl-uri in care doar el era asociat, intr-adevar sunt bunuri proprii si nu fac parte din masa partajabila; daca exista dovezi de cumparare de active pe firme cu "bani din casa", atunci e altceva, ptr ca de fapt valoarea ps este legata si de valoarea actyivelor, in cazul unei lichidari

Alte discuții în legătură

Furt intre soti sensiblues sensiblues Sotia mea a infiintat o firma in care ea era asociat unic, in timp ce eram casatoriti. Anul trecut a vandut firma. Eu am intentat recent actiune de divort. Nu ... (vezi toată discuția)
Partaj srl cautraspuns cautraspuns Buna ziua. In fapt, unul dintre soti este asociat unic in cadrul unui SRL cu asociat unic. Celalalt sot nu a fost niciodata angajat al acestei societati, ... (vezi toată discuția)
Impartire firma ContSters63637 ContSters63637 Asociat unic. Casatorit anterior infiintarii firmei. Are sotia dreptul inafara de 1/2 din capital si dividendele pe ultimii 3 ani si la jumatate din ... (vezi toată discuția)