Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... BALANTA ASOCIATIE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

BALANTA ASOCIATIE PROPRIETARI

In cazul unei asociatii de proprietari am costat urmatoarea problema la preluare:

Am in balanta anticipatii in valoare de 1071,90 lei in ACTIV, am si confirmarile de la furnizorii de utilitati ca au fost virati banii la ei, nu ar trebui ca aceasta suma sa se regaseasca si in PASIV, ca si fond constituit, ma gandesc ca daca au iesit banii din sold CASA si s-au mutat in ANTICIPATII, practic partea de ACTIV nu s-a modificat desi banii au iesit din gestiune, nu ar trebui sa se mentina un echilibru si in partea de PASIV sa se fi constituit un Fond Special?
Nu, scriptic platile in avans nu se regasesc in pasiv, in acelasi mod cum nici platile curente nu se regasesc.

In Pasiv sunt fondurile care inseamna averea asociatiei si facturile neachitate.

Trebuie sa ganditi astfel:
-daca asociatia dispare banii din Activ trebuie sa se regaseasca in Pasiv, adica se incaseaza toate facturile de la locatari, banii coboara in casa sau banca, iar cu acesti bani se rezolva Pasivul. Se impart banii in fondurile scrise in Pasiv si se platesc facturile restante la furnizori.

elga50, moderator
gabi.b a scris:
ma gandesc ca daca au iesit banii din sold CASA si s-au mutat in ANTICIPATII, practic partea de ACTIV nu s-a modificat desi banii au iesit din gestiune, nu ar trebui sa se mentina un echilibru si in partea de PASIV sa se fi constituit un Fond Special?

Daca nu ati fi avut aceste plati anticipate, suma inregistrata acum in acest post, s-ar fi regarit in soldul casei. Asa ca nu au legatura cu pasivul. In aceasta operatiune contabiliceste este asa:
Activul = Pasivul sau A = P
Daca un post din activ (casa) scade cu 1000 lei iar alt post din activ (anticipatii) creste cu 1000 lei, valoarea totala a activului ramane aceeasi.
A - E + I = P
Adriantot, moderator