avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat energetic pentru casa de vacanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat energetic pentru casa de vacanta

Buna ziua,
am construit o casa de vacanta de cca 100 m2 in comuna Marisel jud Cluj, am depus actele pentru efectuarea receptiei dar de la primarie ne-au spus ca avem nevoie de certificat energetic. Noi stam in aceasta cabana intr-un an cca 50-60 de zile/an.Imi puteti spune va rog daca intr-adevar este necesar acest certificat,daca este legal ceea ce ni se cere si daca avem obligatia de a lua certificatul de unde sa-l luam si cat ne costa? Va multumesc frumos.
Cabana este un duplex cu 2 proprietari si suprafata totala este de cca 100 m2 (50-50 m2)
Cu stima
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2014
kerekeshermina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 20:00, 19 Februarie 2014
Certificatul de performanţă energetică este întocmit pentru clădirile care se construiesc, se vând, se închiriază sau sunt supuse renovărilor majore.
Obligativitatea certificatului energetic a fost introdusă prin Legea 159/2013 pentru modificarea şi completarea Legii 372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor.
Conform art. 7 L 372, daca acea cladire e locuita sub 4 luni pe an, certificatul energetic nu e necesar.
Userul se refera la solicitarea Certificatului energetic la receptia constructiei:

Legea 372/2005 aparuta in M.O. 1144 - 19/12/2005,
actualizata la 20 iulie 2013 cf. Legii 159/2013 din M.O. 283 - 20/05/2013

Art. 13/2

(1) Pentru cladirile care se construiesc, certificatul se elaboreaza prin grija
investitorului/proprietarului/ administratorului, este prezentat de catre acesta, în original,
comisiei întrunite în vederea receptiei la terminarea lucrarilor, se anexeaza, în copie, la
procesul-verbal de receptie si constituie parte componenta a cartii tehnice a constructiei.
(2) Procesul-verbal încheiat cu ocazia receptiei la terminarea lucrarilor si neînsotit de copia
de pe certificat este nul de drept.


La acest articol nu exista derogari privitoare la suprafata si timp de locuire:(
Regret, eu nu gasesc acest articol dupa republicarea legii si renumerotarea articolelor din 27 iulie 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces de receptie finala la casa noua pierdut marco68 marco68 Buna seara, in 2011 fac receptia finala la casa cu doi reprezentanti din cadrul primariei municipale, mi se fac copii de catre unul dintre ei dar mi ... (vezi toată discuția)
Proces de receptie finala la casa noua DonaldAlex DonaldAlex Buna ziua, Am construit o casa de 50mp (39mp utili) care va fi locuita doar vara.Intrebare: Imi trebuie certificat energetic la receptia finala? Din lege eu ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic el_grande el_grande Ce este certificatul energetic. Este obligatoriu pentru luarea Procesului verbal de receptie a locuintei? (vezi toată discuția)