Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat energetic

Ce este certificatul energetic. Este obligatoriu pentru luarea Procesului verbal de receptie a locuintei?
certificatul energetic este actul care atesta calitatea unui imobil din mai multe puncte de vedere ale confortului si optimizarilor, iar la data de 20 mai 2013 a fost publicată în Monitorul Oficial nr.283 Legea nr.159 din 15 mai 2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor care, potrivit art.V urmează să intre în vigoare la 60 de zile de la data publicării.
Pentru receptionarea locuintelor nou construite va fi obligatorie existenta acestui act.