Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca

Buna ziua,
Acum catva ani o ruda de-a mea a dat concurs pe un post de referent, in urma caruia a fostfost angajata cu salariul maxim pt acel post. Deci a luat concursul cu un calificativ maxim. Intre timp in cadrul srviciului, ruda mea a refuzat sa participe la anumite ilegalitati pe care le facea conducerea acelei institutii si in concluzie i s-a desfacut contractul de munca dupa cateva luni, pe motiv ca a fost angajata de proba.
Mentionez ca persoana respectiva avea experienta in domeniul respectiv de peste 20 ani si e vorba de4 o institutie bugetara.
Mai poate da acum in judecata institutia pentru aceasta nedreptate?
Multumesc anticipat.
La ce data s-a incheiat c.i.m. si cu ce articol?
In data de 03.05.2006, art 12, desfacut la 03 07 2006, art 56
Nu se mai poate face nimic. Deja este foarte tarziu de promovarea unei actiuni in instanta.