Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere vs. contract de vânzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere vs. contract de vânzare

buna ziua
care este diferenta intre contract de intretinere, cu clauza de viager pentru vanzator
si :
contract de vanzare-cumparare, cu clauza de viager pentru vanzator?

multumesc anticipat pentru raspunsuri si completari.
Viager ce? aia n-o inteleg, va lipseste un cuvant, ceva.

Diferenta intre vanzare si intretinere e ca cel care da bunul in primul caz primeste bani, in al doilea ii e asigurata intretinerea.
Scrie in extras CF de informare :
C. Partea III. (foaie de sarcini)
Act notarial nr.contract de vanzare cumparare
C1. Intabulare, drept de uzufruct viager, cota actuala 5/8

asta schimba ceva din raspunsul dv.?
multumesc.