Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager intre soti

Buna ziua,
as dori va rog niste lamuriri...In extrasul CF, apare proprietar sotul in urma mostenirii cu o cota 1/1 iar, la foaia de sarcini ,apare sotia cu uzufruct viager. Acest uzufruct viager ii permite sotiei sa foloseasca ce apare in extrasul CF atata timp cat este sotul in viata, dupa care nu i se cuvine nimic sau cat este ea in viata dupa care nu se cuvine nimic fiilor ei?Mentionez ca si sotul are o fiica iar sotia 2 fii, neavand copii impreuna.
Multumesc anticipat, Iulia Pinzaru
Varianta 2, adica cat timp traieste ea! Indiferent daca sotul moare sau vinde altcuiva proprietatea , urmasii sau cumparatorul sunt obligati sa respecte dreptul de uzufruct viager constituit in favoarea sotiei sale!
Dupa decesul sotiei , fiilor acesteia nu li se cuvine absolut nimic deoarece dreptul de uzufruct viager este un drept intuitu personae, adica constituit special in favoarea unei persoane!
Mostenirea se va dezbate asupra bunurilor comune asupra carora sotul supravietuitor are un drept de 1/4 din intreaga masa succesorala....eventuale case impreuna , alte bunuri comune , etc....
Nu caracterul intuitu personae face dreptul de uzufruct netransmisibil, ci legea.

Apoi, transmiterea dreptului de uzufruct moştenitorilor este imposibilă datorită faptului că dreptul, fiind cel mult viager, se stinge la decesul uzufructuarului.
Concret in CF:
Foaie de proprietate: " Intabulare, drept de PROPRIETATE, mostenire dobandit prin Succesiune, cota initiala 1/1, cota actuala 1/1" - Sotul
Foaie de sarcini:"Intabulare, drept de UZUFRUCT VIAGER" - Sotia

In cazul decesului sotului, fiica acestuia, poate sa ceara anularea dreptului de uzufruct viager a sotiei?